Akupresura – uzdrawiający dotyk

akupresura-uzdrawiajacy-dotyk

Czy uciskiem można pokonać ból i choroby? Wiele osób przekonało się, że tak. Akupresura to chińska metoda medycyny naturalnej, stosowana od setek lat. Na czym polega?

Czym jest akupresura?

Akupresura to specyficzny rodzaj masażu, polegający na uciskaniu, głaskaniu i dotykaniu specjalnych punktów, rozmieszczonych na całym ciele. Punkty te, nazywane receptorami, to miejsca przepływu energii, odpowiedzialne za poszczególne narządy całego ciała. Uciskanie danego receptora może doprowadzić do zlikwidowania dolegliwości, za którą to miejsce odpowiada. Dzięki poznaniu mapy całego ciała i dokładnemu odnalezieniu właściwych punktów, możliwe jest poprawienie swojego zdrowia, a zwłaszcza usunięcie chronicznego bólu.

Czy uciskanie naprawdę działa?

Skuteczność akupresury nie została ostatecznie potwierdzona naukowo, choć wykazano, że rozmieszczenie receptorów pokrywa się ze splotami nerwowymi. Osoby, które spróbowały leczenia dotykiem, są zadowolone z rezultatów. Lekarze uważają, że działa tu podświadomość i tak zwany efekt placebo.

Z kolei według chińskiej medycyny ludowej uciskanie receptorów uwalnia nagromadzoną w nich energię i przywraca jej zakłócony przepływ po całym ciele, dzięki czemu organizm może znowu normalnie funkcjonować. Można to wytłumaczyć tym, że naciskanie splotów nerwowych powoduje powstanie impulsów, które przez ośrodkowy układ nerwowy docierają do danego narządu i powodują np. zmniejszenie bólu.

Monika Witczak

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ