Antykoncepcja po 40: Dopochwowy pierścień

dopochwowy pierścień

Na hasło ‚antykoncepcja hormonalna’ najczęściej myślimy o tabletkach i plastrach. Tymczasem pojawiła się nowa i ciesząca coraz większym zainteresowaniem metoda.

Dopochwowy pierścień

Krążek dopochwowy to najnowsza forma antykoncepcji hormonalnej. Zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen i proestagen, czyli takie same, jak w większości tabletek antykoncepcyjnych. Zaleca się go kobietom, które przez krótki czas chcą być niepłodne oraz tym, które z powodu choroby nie mogą brać pigułek.

Zalety krążka

Wciąż najpopularniejszą metodą antykoncepcji hormonalnej jest tabletka. Czy krążek ma szansę zdobyć zaufanie milionów kobiet? W porównaniu z pigułkami ma 2 podstawowe zalety:

  • wyklucza możliwość pominięcia dawki hormonu (tabletkę możemy zapomnieć połknąć)
  • oszczędza wątrobę, która nie jest nadwyrężana przetwarzaniem dużych stężeń leków.

Jak działa krążek?

Krążek umieszczony w pochwie przez cały czas uwalania stałą dawkę hormonów. Są one wchłaniane przez śluzówkę pochwy i przedostają się do krwi. Dalej działają identycznie jak tabletki antykoncepcyjne. Hormony płciowe hamują owulację, zwiększają gęstość śluzu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników, hamują ruchy jajowodów oraz zmieniają śluzówkę macicy uniemożliwiając zagnieżdżanie zarodka. Skuteczność krążków dopochwowych jest taka sama jak dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Warto wiedzieć, że prawidłowo założony krążek dopochwowy nie jest wyczuwalny ani przez kobietę, ani przez partnera podczas stosunku.

Zuzanna Górka

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ