Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych, oznacza to, że w badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza.
Rak zabija
Rak piersi stanowi około 20% zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka sutka, z czego umiera połowa. Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20% przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe Panie trafiają do lekarza zbyt późno.
Dlaczego warto zrobić mammografię
Najbardziej zagrożone chorobą są Panie po menopauzie. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie!
Kto powinien skorzystać z badań mammograficznych
Program przeznaczony jest dla pań w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii.
Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się z dowodem ubezpieczenia, bez skierowania, do jednej z wymienionych placówek.
Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersi tylko około 10% okazuje się nowotworem złośliwym.
Kobiety z nieprawidłowym wyniki mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniem histopatologicznym. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu.
Mammografia to tylko 15 minut – kwadrans, który może uratować życie!
Źródło: na podstawie informacji NFZ
Redakcja