badanie-oczu

Czy wiesz, że o narząd wzroku trzeba dbać tak samo troskliwie jak o inne organy? Wielokrotnie bywa tak, że o badaniach oczu się zapomina. Dlaczego warto wybrać się do okulisty i jakie badania przeprowadzi lekarz specjalista? Co to jest siatkówka i dno oka?

Ostrość wzroku

Dzięki temu badaniu można sprawdzić jakość obrazu jaki widzi twoje oko. Czy jest to widok zamazany czy wręcz za ostry. Badanie polega na sprawdzeniu umiejętności odczytywania przez pacjenta literek, liczb i znaków na tablicy z pewnej odległości. Czynność przeprowadzana jest dla każdego oka osobno. Pomocna może tu być tzw. lampa szczelinowa, dzięki której oczy można powiększyć i odpowiednio oświetlić.

Krople rozszerzające źrenicą

Podaje się je w celu prostszego zbadania tylnego odcinka gałki ocznej. Ich aplikacja jest bezbolesna, ale w zależności do reakcji konkretnej osoby jest nieprzyjemna, niektórych drażni i szczypie. Efekty widoczne i odczuwalne są już po ok. 10 minutach. Wtedy także normalne patrzenie jest utrudnione – obraz z bliska się rozmywa, nie można patrzeć pod słońce, nadmiar światła powoduje łzawienie i mrużenie oczu. Uczucie ustępuje samoczynnie po 2- 5 godzin. Osoba po rozszerzeniu źrenic nie może prowadzić samochodu. Warto więc pamiętać, żeby na takie badanie wybrać się z kimś.

Siatkówka

Bada jest możliwe dzięki świeceniu światłem do oka. Poza tym siatkówką zwykło się określać tylną część gałki ocznej. Po wykonaniu tego badania obraz może wydawać się zamglony lub przybierać czerwony kolor.

Anna Konopka