-bez-sennosc

Sen jest czynnością, która zajmuje ponad 1/3 życia i wciąż jest niezgłębioną dziedziną nauki. Jednak coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń, związanych z jego brakiem. Z roku na rok mnożą się specjalistyczne ośrodki, zajmujące się badaniem tego zjawiska.

Bezsenne noce…

Szacuje się, że problem “zaburzeń snu”: dotyka już prawie 10% społeczeństwa, a liczba ta wciąż rośnie. Podczas badań, naukowcy wyodrębnili trzy rodzaje bezsenności: przygodna, krótkotrwała oraz przewlekła. Jeżeli chodzi o dwie pierwsze, ustępują one już po okresie trzech tygodni, a ich przyczyną mogą być przemęczenie lub przewlekła choroba. Poważny problem pojawia się, gdy zapadamy na bezsenność przewlekłą. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki w celu wyleczenia tej dysfunkcji.

Sprawdzone sposoby

Przed wizytą u lekarza, zaleca się dokładnie przyjrzeć naszej higienie snu i zwrócić uwagę czy przestrzegamy pewnych zasad. Jakich? Przede wszystkim, chodzenia spać o jednej godzinie. Nie traćmy czasu na drzemki, a podczas dnia omijajmy nasze łóżko szerokim łukiem. Kolejne zasady są związane z codzienną dietą. Pamiętajmy, aby przed snem, nie objadać się np. czekoladą, która działa pobudzająco na nasz organizm. Wykluczmy również wszystkie produkty, w których skład wchodzi kofeina, oraz unikajmy wszelkich napojów moczopędnych. Poza tym, przed snem warto się się zrelaksować i wypróbować, np. sprawdzoną metodę picia ciepłego mleka lub
czytanie książki.

Zioła czy leki?

Gdy domowe sposoby nie pomagają, trzeba sięgnąć po radykalniejsze rozwiązania. Najlepiej udać się do poradni leczenia zaburzeń snu, gdzie przejdziemy kompleksowe badania, od pobrania krwi po EKG mózgu. Wszystkie te czynności, pomagają ustalić przyczynę towarzyszącej nam dysfunkcji. Często bywa tak, że brak snu jest tylko objawem poważniejszej choroby, wówczas badania pozwalają to zweryfikować. Następstwem tych czynności jest rozpoczęcie kuracji za pomocą leków. Bez recepty możemy nabyć leki pochodzenia ziołowego, które nie niosą za sobą możliwości uzależnienia. W ich skład wchodzą najczęściej: korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziele męczennicy, ziele dziurawca, liść melisy czy ziele kamelii. Wszystkie wymienione zioła mają działanie uspokajające i zmniejszające stres.

Apteki dysponują bardzo dużym wyborem leków na bazie ziół, ułatwiających zasypianie. Jednak należy podkreślić, że oczekiwane działanie można uzyskać dopiero po paru tygodniach kuracji.
W momencie, gdy zioła nie pomagają, należy po konsultacji lekarskiej, zacząć przyjmowanie środków farmakologicznych. Istnieje wiele grup leków działających na bezsenność. Jednak rozpoczynając ich zażywanie, należy liczyć się z konsekwencjami, ponieważ wszystkie te preparaty, w mniejszym bądź większym stopniu uzależniają.

W momencie, gdy zauważymy, że zasypianie nie przychodzi nam już z łatwością, nie bagatelizujmy tego problemu. Spróbujmy zmienić swoje nawyki w zasypianiu i poświęcić temu większą uwagę. Jeżeli to nie przyniesie efektu, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty, ponieważ po co pozbawiać się jednej z najprzyjemniejszych czynności w ciągu doby.

Anna 14-stek