Depresja to choroba, która przyjmuje różne oblicza. Wśród czynników ryzyka wymienia się predyspozycje genetyczne, niedostateczną ilość promieni UV, schorzenia metaboliczne i bezdech senny.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się chorym na depresję, którzy jednocześnie cierpią na bezdech senny. Odkryli oni, iż stosowanie aparatów poprawiających oddychanie przyczynia się do osłabienia objawów depresji.
Dlaczego bezdech senny powoduje depresję?
Co wspólnego z naszym samopoczuciem ma bezdech senny? Obie przypadłości łączą problemy z oddychaniem. U osób, które zmagają się z bezdechem sennym, do mózgu dociera niedostateczna ilość tlenu, co z kolei może przyczynić do poważnych uszkodzeń narządu, a w konsekwencji do rozwoju depresji.
W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego mamy do czynienia z chorobą przewlekłą. Powtarzającej się niedrożności dróg oddechowych podczas snu towarzyszy wiotczenie mięśni, co z kolei przyczynia się do zamknięcia dróg oddechowych. Ograniczona podaż tlenu sprawia, iż chory kilkukrotnie budzi się w ciągu nocy, w rezultacie nie może zregenerować sił. W miarę upływu czasu zmęczenie nasila się i utrudnia normalne funkcjonowanie.
Skutki nieleczonego bezdechu sennego
Bezdech senny to przypadłość, która niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Przyczynia się do bezsenności, osłabienia koncentracji, kłopotów z pamięcią, ogólnego rozdrażnienia oraz pogorszenia jakości życia. Wśród czynników, które odpowiadają za wystąpienie bezdechu sennego, wymienia się m.in. zastoinową niewydolność serca. Warto jednak pamiętać, iż istnieją również inne przyczyny. Jeśli pacjent nie boryka się z zastoinową niewydolnością serca, może rozpocząć leczenie, korzystając z aparatów podających powietrze pod stałym ciśnieniem do dróg oddechowych.
Urządzenie CPAP kontra depresja
Naukowcy zauważyli, iż urządzenie CPAP, przynosi świetne rezultaty w walce z bezdechem sennym. Aparat ten poprawia jakość snu, co wpływa korzystnie na samopoczucie chorego i redukuje objawy depresji.
Bezdechu sennego nie należy lekceważyć, to poważna choroba, która może przyczynić się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i chorób krążenia. Udowodniono, iż kobiety w okresie przekwitania oraz osoby walczące z otyłością częściej borykają się z bezdechem sennym.
Aneta