bezsennosc-a-htz

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych naszego organizmu. Pozbawione odpowiedniej dawki snu jesteśmy nie tylko osłabione, ale też rozsierdzone, nerwowe, zestresowane i wyjątkowo podatne na stany depresyjne. Czy można jednak coś na to poradzić, gdy mimo szczerych chęci nie potrafimy usnąć?

Objawy menopauzy to nie tylko uderzenia gorąca, intensywne pocenie się, zawroty głowy czy nagłe zmiany nastrojów, to również bezsenność. Zaburzenia snu występujące w czasie klimakterium objawiają się spadkiem wydajności snu, wzrostem częstości budzenia się w nocy, wydłużeniem czasu zasypiania oraz możliwością występowania zespołu bezdechu sennego. Według najnowszych badań objawy te dotyczą aż 20% kobiet w wieku okołomenopauzalnym!

Jaka jest przyczyna?

Zmiany w naszym organizmie związane z okresem przekwitania opierają się na swoistej rewolucji, jaka zachodzi w układzie hormonalnym. Uderzenia gorąca, obfite poty nocne, bóle głowy, parestezje, zaburzenia snu, spadek libido, depresja – to naturalne reakcje naszego organizmu, których nie powinnyśmy się wstydzić, lecz zacząć im przeciwdziałać.

A. Złotkowska