bialka-w-diecie-cukrzyka

Każdy diabetyk wie, że w codziennej diecie ważne jest liczenie ilości spożywanych węglowodanów, białek i tłuszczów. Trzymając się ściśle diety, można zachować optymalną masę ciała.

Białko w cukrzycy

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia zaktualizowali normy żywienia, które określają zalecaną dzienną porcję spożycia białka. W najnowszych opracowaniach możemy znaleźć wzmiankę o tym, iż zarówno kobiety, jak i mężczyźni po 19. roku życia powinni spożywać 0,9 g/kg masy ciała. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomenduje aby stosunek białka roślinnego do białka zwierzęcego wynosił co najmniej 1 do 1. Warto pamiętać, iż do tych zaleceń należy podchodzić elastycznie, ponieważ niektóre choroby wymagają ograniczenia podaży protein. Lekarz powinien poinformować pacjenta, ile wynosi w jego przypadku zalecana dzienna porcja białka. Komponując posiłki, należy uwzględnić zawartość protein w poszczególnych artykułach spożywczych.

Prawidłowa masa ciała

W celu obliczenia prawidłowej masy ciała należy skorzystać ze wzoru na wskaźnik masy ciała (BMI). Z przeprowadzonych badań wynika, iż prawidłowy wskaźnik BMI waha się od 18,5 do 24,9.

Dieta dla diabetyków

W celu utrzymania prawidłowej masy ciała należy uważnie dobierać produkty spożywcze. Zaleca się pieczywo niskobiałkowe. Z kolei kasze, ryż, makarony i płatki śniadaniowe można spożywać, ale w ich przypadku warto zachować umiar. Jednocześnie należy zrezygnować z serów żółtych, pleśniowych i topionych, ponieważ oprócz białka zawierają dużo tłuszczów nasyconych, które sprzyjają miażdżycy. Diabetycy mogą spożywać ziemniaki, ale powinni pamiętać, iż są one kaloryczne. Osobom, które borykają się z cukrzycą, zaleca się awokado, ponieważ ten owoc charakteryzuje się niewielką zawartością cukru.

Arek