choroba-hashimoto-jak-przebiega-jej-leczenie

Wiele schorzeń dotyczy naszego układu immunologicznego. Jednym z nich jest choroba Hashimoto – jak przebiega jej leczenie?

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest najczęściej związana z zapaleniem tarczycy i powiększonym gruczołem tarczycowym. Jest schorzeniem autoimmunologicznym, czyli takim, w którym organizm walczy sam ze sobą. Ten rodzaj choroby tarczycy nazywamy inaczej przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy. Nazwa Hashimoto pochodzi od japońskiego lekarza – Hakaru Hashimoto, który opisał pierwsze przypadki tego schorzenia. Choroba może występować także z innymi problemami autoimmunologicznymi. Jest przewlekła a zmiany które powoduje są nieodwracalne. W diagnostyce stosuje się badania sprawdzające stan tarczycy oraz poziom hormonów tarczycowych i przysadki mózgowej. Obserwuje się także poziom cukru i cholesterolu we krwi. Do najczęstszych jej objawów zalicza się zmęczenie, nerwowość, osłabienie, spowolnienie psychiczne i fizyczne. Przy Hashimoto mogą wypadać włosy a skóra staje się sucha. Może prowadzić ona również do depresji oraz choroby afektywnej-dwubiegunowej.

Choroba Hashimoto – jak przebiega jej leczenie?

Leczenie choroby Hashimoto wymaga stosowania odpowiednich leków, polega na usuwaniu jej skutków. Na niedoczynność tarczycy stosuje się tyroksynę, Dawkę leku ustala się indywidualnie, uwzględniając masę ciała pacjenta. Kobiety w ciąży, dzieci oraz młodzież zwykle wymagają większego dawkowania niż pozostali chorzy. Nieleczona choroba u dzieci, może prowadzić do niedorowzowju umysłowego. Terapia jest skuteczna, ale wymaga stałej kontroli lekarskiej. Oprócz leczenia farmakologicznego, ważną rolę odgrywa właściwa dieta. Zmiana sposobu odżywiania przyczyni się do poprawy stanu zdrowia oraz jakości codziennego życia. Dietetycy często zalecają chorym na Hashimoto rezygnację z cukru, glutenu, laktozy czy kazeiny. Zdrowa dieta jest podstawą do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Leczenie Hashimoto trwa całe życie. Odpowiednie leki oraz dieta pozwalaj zminimalizować objawy choroby. Diagnostyka jest trudna, co często uniemożliwia jej szybkie rozpoznanie. W trosce o zdrowie należy pamiętać o wykonywaniu regularnych badaniach, uwzględniających także stan naszej traczycy, co pozwala na zdiagnozowanie choroby i jej dalsze leczenie.

Katarzyna Antos