Odkryty już parę milionów lat temu pierwiastek jest najważniejszym mikroelementem, znajdującym się w naszym organizmie. Również dlatego jest go w nas najwięcej. Bierze udział w wielu procesach życiowych, a jego brak może spowodować poważne reperkusje. Jak się przed tym ustrzec? Jak zmienić swoją dietę, aby była bogata w żelazo?
Około 700 mln ludzi na świecie cierpi na niedobór żelaza. Są to dane Światowej Organizacji Zdrowia. Najczęściej na jego brak narażone są dziewczęta oraz kobiety, co świadczy o ich nieprawidłowo zbilansowanej diecie.
Czym objawia się niedobór?
Pierwszą niepokojącą oznaką braku żelaza jest wzmożone poczucie zmęczenia. Bagatelizowane przez wielu z nas ciągłe ziewanie, senność i rozdrażnienie często są pierwszym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Gdy zauważamy, że nasze włosy coraz częściej i obficiej wypadają, a twarz stała się bledsza, mamy powód do niepokoju.
Należy wówczas zwrócić się do lekarza po skierowanie na badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Po jego wykonaniu będziemy mogli stwierdzić czy mamy do czynienia tylko z niedoborem, czy jest to już anemia.
Zmień swoją dietę!
Aby zapewnić organizmowi prawidłowy poziom opisywanego pierwiastka, nasza dieta powinna być zróżnicowana i odpowiednio skomponowana.
Postaraj się aby w ciągu dnia spożywać:
- Ryby
- Pełnoziarniste pieczywo
- Chude mięso
- Rośliny strączkowe
- Jajka
- Warzywa zielone, np. brokuł
- Tofu, szczególnie ważne w diecie wegetariańskiej
- Suszone owoce
- Płatki śniadaniowe
Planując swój jadłospis, musimy pamiętać, że chłonność żelaza w znaczący sposób poprawia witamina C. Dlatego starajmy się komponować nasze posiłki tak, aby były bogate w produkty zawierające zarówno żelazo jak i witaminę C.
Należy zwrócić również uwagę, że pita przez nas herbata podczas posiłków wytrąca opisywany pierwiastek z organizmu, dlatego takie używki jak herbata oraz kawa spożywajmy pomiędzy posiłkami. W trakcie jedzenia poleca się picie wody niegazowanej.
Żelazo w tabletkach?
Oczywiście, jak każdy inny mikroelement również żelazo można spożywać w postaci suplementu diety. Jednak o przyjmowaniu takiego dodatku powinien zdecydować lekarz, który dobierze odpowiednią dawkę oraz doradzi, jak długo powinno się suplement przyjmować. Przerwy w kuracji żelazem są bardzo ważne dla naszego organizmu.
Żelazo to mikroelement, którego jest najwięcej w naszym organizmie. Właśnie dlatego o jego prawidłowy poziom powinniśmy zadbać szczególnie, aby nie narażać się na całościowe osłabienie organizmu, mogące mieć poważne skutki na różne jego elementy. Komponując codzienną dietę, pamiętajmy, aby na naszych stołach często gościły produkty bogate w żelazo.
Drogie Panie!
Jeżeli znacie inne objawy niedoboru żelaza, chcecie się podzielić wiedzą, co jest niezbędne w diecie żelazowej, serdecznie zapraszam do komentowania artykułu.
Ania 14-stek