Cukrzyca brunatna, zwana także przeciążeniem żelazem, to niebezpieczna choroba metaboliczna. Przeczytaj uważnie, pierwsze objawy pojawiają się dopiero po czterdziestce.
Hemochromatoza pierwotna, czyli cukrzyca brunatna, jest chorobą dziedziczną, która polega na nadmiernym wchłanianiu żelaza z przyjmowanych posiłków. Konsekwencją nieleczonej cukrzycy brunatnej może być marskość wątroby. Sprawdź, jak możesz tego uniknąć.
Cukrzyca brunatna – przyczyny
Powodem gromadzenia żelaza w organizmie jest mutacja genu HFE, który chory dziedziczy od każdego z rodziców. W organizmie zdrowego człowieka znajduje się ok. 3-4 g żelaza. W przypadku osoby chorej na cukrzycę brunatną, po dziesięciu latach gromadzenia ok. 2 mg żelaza dziennie, jego ilość może wynosić nawet 40 g! Właśnie wtedy może dojść do uszkodzenia narządów, w których gromadzone jest żelazo – marskości wątroby. Nosicielami hemochromatozy pierwotnej jest 6% społeczeństwa i jest najczęściej występującą chorobą uwarunkowaną genetycznie.
Objawy hemochromatozy pierwotnej
Objawy choroby zazwyczaj obserwuje się u osób po 20. roku życia, a najczęściej po 40. u kobiet i po 50. u mężczyzn. Wczesne objawy nie są charakterystyczne, mogą powodować skojarzenia z innym chorobami, jednak należy zwrócić uwagę na równoczesne występowanie:
- astenii – niedobór lub brak siły, uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego;
- artralgii – ból stawów, występujący przy braku jawnego zapalenia stawów;
- aminotransferazy – pojawienie się we krwi tego enzymu w znacznych ilościach oznacza, że doszło do uszkodzenia komórek wątroby.
W momencie, gdy w organizmie zgromadzona zostanie duża ilość żelaza, pojawia się pełnoobjawowa odmiana cukrzycy brunatnej, a z nią:
- szaro-brązowe zabarwienie skóry;
- marskość wątroby;
- cukrzyca;
- zapalenie wielostawowe;
- kardiomiopatia.
Alicja Orzeł