cukrzyca-brunatna-co-musisz-o-niej-wiedziec

Cukrzyca brunatna, zwana także przeciążeniem żelazem, to niebezpieczna choroba metaboliczna. Przeczytaj uważnie, pierwsze objawy pojawiają się dopiero po czterdziestce.

Cukrzyca brunatna – jak przebiega diagnostyka?

Przede wszystkim należy wykonać badanie krwi, które może ujawnić zwiększony poziom żelaza w organizmie, wskazujący na cukrzycę brunatną. Badana jest także wątroba, jednak jej nieprawidłowe funkcjonowanie może świadczyć także o innych chorobach, jak np. zapalenie wątroby. By móc stwierdzić występowanie hemochromatozy pierwotnej, konieczne jest przeprowadzenie badania DNA, które może ujawnić mutacje genu HFE. Często przeprowadzane jest także badanie na obecność glukozy w moczu – wraz z występowaniem jej podwyższonej ilości we krwi, oznacza cukrzycę brunatną.

Leczenie hemochromatozy pierwotnej

Leczenie cukrzycy brunatnej trwa przez całe życie chorego i polega na pozbywaniu się nadmiaru zgromadzonego w organizmie żelaza. W tym celu podawane są preparaty zawierające deferoksaminę, czyli związek, który usuwa metale ciężkie z krwi pacjenta. Rzadziej niż kiedyś stosuje się także upust krwi – częstotliwość i ilość jest kwestią indywidualną. Jeżeli zabiegi przeprowadzane są prawidłowo, możliwe jest wstrzymanie postępu choroby. W przypadku marskości wątroby, jedynym wyjściem jest przeszczep narządu.

Cukrzyca brunatna – dieta

W przebiegu leczenia pomoże przestrzeganie prawidłowej diety. Wyeliminowanie pokarmów zawierających żelazo nie jest konieczne. Ważne natomiast, że chorzy na cukrzycę muszą bezwzględnie przestrzegać zakazu spożywania alkoholu. Etanol uszkadza wątrobę, a także powoduje większe wchłanianie żelaza z układu pokarmowego. Nie należy także przyjmować witaminy C w dawkach większych, niż zakłada norma, ponieważ może dojść do toksycznego działania żelaza.

Cukrzyca brunatna jest chorobą dziedziczną, dlatego nie można jej zapobiec. Gdy jednak znamy objawy choroby, jesteśmy w stanie podjąć szybkie leczenie, by nie dopuścić do jej rozwoju oraz zapobiec poważnym szkodom zdrowotnym w organizmie.

Alicja Orzeł