dieta czereśniowa

Lato to istny raj dla miłośników owoców sezonowych – na straganach można już nabyć polskie truskawki, wiśnie, czereśnie, maliny i jagody. Te naturalne smakołyki nie tylko stanowią ucztę dla podniebienia, ale też dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Czy wiedziałaś, że czereśnie to owoce dobre na stawy?

Które czereśnie są najsłodsze?

Najsmaczniejsze i najbardziej słodkie są podobno te, które wpadają w bordową czerwień. Czerwone i pomarańczowe czereśnie nie są jeszcze w pełni dojrzałe, dlatego można w nich wyczuć kwaskowate nuty. Nie oznacza to oczywiście, że nie nadają się do jedzenia. Czereśnie na każdym etapie dojrzałości mają swoich amatorów.  Dlaczego warto je jeść?

Dieta czereśniowa sposobem na zgrabną sylwetkę

Czereśnie można jeść bez obaw o smukłą sylwetkę. Te smaczne owoce sezonowe w 80% składają się z wody, pozostałe 20% stanowią cukry proste, witaminy i minerały.  Czereśnie dostarczają naszemu organizmowi także antyoksydanty, czyli substancje zwalczające wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu.  Co ciekawe, te drobne owoce wykazują właściwości prozdrowotne, korzystnie oddziałują na stawy i tarczycę.

Olej z pestek czereśni a bolesne miesiączki

Prozdrowotne działanie czereśni dostrzegli przed laty mieszkańcy Kaukazu i Turcji. Zauważyli oni, że wywar z liści i kwiatów drzewa dającego te smaczne owoce, wykazuje szereg korzystnych właściwości.  Wywar pomaga w chorobach wątroby i w zaburzeniach pracy serca. Co ciekawe, nawet pestki czereśni nie są bezużytecznym odpadem. Można wytłoczyć z nich olej o właściwościach rozkurczających, jego dobroczynne działanie docenią szczególnie kobiety skarżące się na bolesne miesiączki. Ból podczas okresu stanowi bowiem efekt skurczów mięśni gładkich macicy. Prowadząc do ich rozkurczenia, przestajemy odczuwać dyskomfort.

Czereśnie – owoce dobre na stawy

Artretyzm to choroba stawów, która prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w ich obrębie. Naukowcy zauważyli, że barwnik zawarty w czereśniach o nazwie cyjanidyna, działa przeciwbólowo u osób, które borykają się z dną moczanową. Ponadto czereśnie dostarczają organizmowi witamin z grupy B, które wspomagają leczenie artretyzmu. Te niewielkie owoce warto jeść nie tylko wówczas, gdy pojawią się pierwsze objawy dny moczanowej, ale także profilaktycznie, gdy cieszymy się dobrym zdrowiem.  Wykazano, iż codzienne spożywanie pół kilograma czereśni może uchronić nas przed pojawieniem się artretyzmu.

Owoce dobre dla serca

Czereśnie stanowią istne bogactwo potasu, co jest korzystne, ponieważ nasza dieta obfituje w solone potrawy, a tylko równowaga sodowo-potasowa umożliwia prawidłową pracę serca. Ten cenny składnik mineralny obniża też ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu przeciwdziała miażdżycy.

Nadczynność tarczycy a jedzenie czereśni

Choć czereśnie są smaczne i zdrowe, nie powinny ich jeść osoby, które zmagają się z nadczynnością tarczycy. Wykazano bowiem, iż 100 g tych niewielkich owoców zawiera aż 330 mg jodu. Ten składnik potrzebny jest tarczycy do wytwarzania hormonów, w tym trójjodotyroniny i tyroksyny, które regulują metabolizm. Tymczasem u chorych na nadczynność tarczycy tych hormonów powstaje za dużo, przez co gwałtownie tracą one na wadze i zmagają się z uczuciem zmęczenia.

Zatrzymywanie wody w organizmie – jak uporać się z problemem?

Czereśnie charakteryzują się kwaskowatym smakiem, to zasługa zawartych w nich kwasów organicznych.  Te niepozorne substancje wywierają kluczową rolę w regulacji pracy przewodu pokarmowego i trzustki odpowiedzialnej za wyrzut insuliny – hormonu regulującego poziom cukru we krwi.  Ponadto czereśnie poleca się kobietom, które skarżą się na zatrzymywanie wody w organizmie.  Wykazują bowiem działanie moczopędne, dlatego też warto spożywać je przed okresem, gdy zaczynamy puchnąć.

Kto powinien uważać na czereśnie?

Umiar przy zajadaniu się czereśniami powinny zachować kobiety w ciąży oraz diabetycy. Choć te drobne owoce zawierają sporo jodu niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu, to należą do produktów ciężkostrawnych, co dla kobiety spodziewającej się dziecka może okazać się szczególnie uciążliwe. Natomiast cukrzycy powinni uważać na czereśnie, ponieważ zawierają one sporo cukrów. Na szczęście samej sacharozy jest w nich bardzo mało, dlatego też wspomniane owoce charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym.

 

Irmina Cieślik