Problemy z poruszaniem się, ciągły ból kręgosłupa – często traktujemy takie objawy jako efekt zmęczenia czy intensywnej pracy. Diagnoza może być niestety bardziej poważna. Jak rozpoznać, czy mam osteoporozę?
Poznaj osteoporozę
Choroby kości stanowią poważne zagrożenie dla codziennego funkcjonowania człowieka. Brak pełnej możliwości ruchu to mocne ograniczenie, nie tylko dla osób bardzo aktywnych. Gdy zwykłe wstanie z krzesła czy łóżka staje się kłopotem, proste czynności zamieniają się w kolejne wyzwania dnia codziennego, co przekłada się na jakość życia. Osteoporoza jest chorobą, która może nie ujawniać się przez lata. Pacjenci zwykle bagatelizują pojawiające się pierwsze objawy, unikają badań. W ten sposób sami ułatwiają chorobie rozwój, utrudniając stopniowo swoje życie. Złamania w wieku dojrzałym czy u osób starszych goją się znacznie dłużej niż u młodych osób, przez co zmniejsza się ryzyko powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Choroba może prowadzić także do licznych powikłań, a nawet niepełnosprawności.
Czy mam osteoporozę?
Osoby chore, często dowiadują się o schorzeniu dopiero w wyniku urazu czy złamania. Wtedy słyszą diagnozę czyli osteoporozę. Rozjaśnia się obraz bólu kręgosłupa czy innych dolegliwości, wcześniej bagatelizowanych. Choroba rozpoznana dość wcześnie, daje dużą szansę utrzymania sprawności ruchowej przez długie lata. Zmianom, zachodzącym w kościom można zapobiec. Istnieją różne metody, które pozwalają na sprawdzenie, czy mamy osteoporozę. Dzięki nim, badamy stan kości i poziom określonych minerałów. Najbardziej narażone są kobiety po menopauzie. To właśnie w tej grupie najczęściej obserwuje się problemy z układem kostnym, co jest związane ze spadkiem produkcji estrogenu i zanikiem kostnym.
Badania na osteoporozę
Badania na osteoporozę mają na celu określenie stanu struktury kości oraz parametrów, które wpływają na proces niszczenia i budowę tkanki kostnej. W diagnostyce stosuje się testy biochemiczne, ustalające poziom minerałów i fosfatazy zasadowej we krwi. Sprawdzanie poziomu określonych substancji mineralnych we krwi i płynach ustrojowych jest bardzo ważne, ponieważ wszelkie zaburzenia mogą wskazywać nie tylko na osteoporozę, ale także inne schorzenia, które lekarz może ewentualnie wykluczyć. Lekarz niekiedy zleca dodatkowe badania, które pozwalają w sposób bardziej szczegółowy poznać specyfikę danego przypadku i obraz choroby. Same badania biochemiczne czy obrazowe nie dają pełnego wyniku, dlatego w przypadku osteoporozy, stosuje się szereg różnych metod, pomagających w rozpoznaniu i ustaleniu właściwej diagnozy.
Katarzyna Antos