czy-piwo-jest-dobre-na-nerki

Bardzo często słychać opinie, że piwo pozytywnie wpływa na pracę nerek. Ale czy faktycznie tak jest? Czy to może tylko tak często powtarzany mit, że traktowany jest jak prawda oczywista?

Piwo i jego znaczenie

Piwo jest najstarszym i najczęściej spożywanym napojem alkoholowym, a także i jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Pierwsze wzmianki na temat piwa pochodzą z roku 4000 p.n.e. Od najdawniejszych czasów piwo miało ogromne znaczenie. Dziś również tak jest, szczególnie w Polsce, gdyż Polacy uwielbiają ten trunek.

Wady i zalety piwa

Piwo, jak każdy alkohol, ma swoje wady i zalety. Jako produkt naturalny zawiera m.in. krzem hamujący osteoporozę, błonnik poprawiający pracę przewodu pokarmowego, witaminy z grupy B pobudzające trawienie oraz aminokwasy i antyutleniacze. Picie dużych ilości piwa powoduje jednak i pewne konsekwencje, bowiem alkohol ten jest dość kaloryczny, a także może się przyczynić do zachorowania na raka (m.in. raka piersi czy przełyku). Przypominam, że kobiety w ciąży nie mogą pić piwa, wbrew powtarzanym opiniom.

Jak piwo działa na nerki?

Panuje powszechne przekonanie, że piwo pozytywnie wpływa na nerki, gdyż je oczyszcza. Jaka jest prawda? Piwo jest uznawane przez niektórych lekarzy za dobry środek leczniczy w przypadku kamicy nerkowej, a wynika to z faktu, iż ma ono działanie moczopędne.

Sabina Sosnowska