czy-rak-piersi-moze-byc-zapisany-w-genach

Zawdzięczamy im długowieczność, piękny wygląd pomimo upływu lat, szybki metabolizm. Cieszymy się, gdy mamy dobre geny. Problem pojawia się gdy dziedziczymy nie tylko pożądane cechy naszych przodków. Rak w rodzinie rozbudza lęk. I słusznie.

Nowotwór piersi może być wywołany przez kilka, a nawet kilkanaście czynników rakotwórczych. Specjaliści, coraz częściej wskazują, że istotny wpływ mają uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków to zachorowania kobiet, które, u których stwierdza się mutacje genetyczne, najczęściej w BRCA1.

Wystąpienie mutacji w genach a ryzyko zachorowania na raka
Wykrycie mutacji nie oznacza jeszcze wystąpienia choroby nowotworowej, ale sygnalizuje, że organizm nosiciela mutacji w genach BRCA1 i/lub BRCA2 ma silne predyspozycje do zachorowania na nowotwór.

Kobiety z mutacjami w tych genach obciążone są ryzykiem zachorowania na raka piersi do 70. roku życia wynoszącym ponad 80%, a na raka jajnika 40%. Badania genetyczne mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika aż o 50%. Szacuje się, że nosicielek mutacji w genach, powodujących skłonność do raka piersi oraz raka jajnika, może być nawet 200 tysięcy Polek.
Przeraża fakt, że o ile w całej populacji kobiet apogeum zachorowań na raka piersi występuje w 57 roku życia, o tyle nosicielki mutacji chorują o 17 lat wcześniej, czyli nawet już w wieku 40 lat lub mniej.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Czynniki ryzyka:

  • Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w
    rodzinie i stopnia pokrewieństwa z osobą chorą)
  • Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
  • Wczesna miesiączka (przed 12 rokiem życia)
  • Późna menopauza (po 55 roku życia)

Zuzanna Górka