czy-sledz-zapobiega-depresji

Istnieje kilka czynników sprzyjających depresji. U osób, które zmagają się z tą podstępną chorobą, obserwuje się spadek stężenia serotoniny, zwanej też hormonem szczęścia.

Odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko depresji. Naukowcy udowodnili, iż niedobór niektórych składników pokarmowych sprzyja rozwojowi chorób o podłożu psychicznym. Prekursorem serotoniny jest tryptofan, czyli aminokwas wchodzący w skład wielu białek.

Śledź receptą na dobre samopoczucie?

Najnowsze badania wskazują, iż osoby, które regularnie spożywają śledzia, rzadziej cierpią z powodu depresji. W jaki sposób tłusta ryba wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu?

Śledź na polskich stołach

Śledź cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Pojawia się na naszych stołach podczas wieczerzy wigilijnej, ostatków czy andrzejek. Śledzia można przyrządzać na wiele sposobów, toteż nie grozi nam nuda.

Dobroczynne właściwości kwasów omega-3

Kwasy omega-3 odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Te dobroczynne składniki znajdziemy m.in. w śledziu. Za ich sprawą skóra pozostaje jędrna i sprężysta. Kwasy omega-3 zapobiegają powstawaniu zakrzepów i nadciśnieniu tętniczemu. Udowodniono, że osoby, które regularnie jedzą tłuste ryby, rzadziej zmagają się z miażdżycą.

Śledź – bogate źródło witamin

Śledź dostarcza organizmowi wielu cennych witamin. Znajdziemy w nim witaminy: A, D i E, które doskonale rozpuszczają się w tłuszczach. Te dobroczynne substancje zmniejszają ryzyko miażdżycy. Jednocześnie chronią oczy i pozwalają cieszyć się młoda skórą przez długie lata.

Śledź zawiera również witaminy rozpuszczalne w wodzie tj. B2, B6, B12. Ta ostatnia zapobiega anemii, podczas gdy pirydoksyna (witamina B6) w wyniku szeregu reakcji chemicznych przekształca się w koenzymy.

Irmina