czy-to-poczatek-menopauzy

Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: „Jestem ciągle zmęczona, nie potrafię odpocząć – czy to coś poważnego”? Praca, dzieci, dom, stres, kłopoty ze snem i nieodpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ale czy za nieustającym przemęczeniem kryje się coś jeszcze?

Zmęczenie i menopauza

Nadmierne zmęczenie jest jednym z objawów nadchodzącej menopauzy. Kobiety przestają mieć tyle energii, co wcześniej i jest to dla nich źródłem frustracji. Te same obowiązki zaczynają sprawiać trudności. Odczuwamy większe przemęczenie i zniechęcenie, brak ochoty do aktywności. Przyczyny tkwią w zmianach, jakie zachodzą w organizmie wchodzącym w etap klimakterium.

Wahania hormonalne mogą powodować problemy z samopoczuciem i utrzymaniem stałego poziomu energii. Kłopoty ze snem dodatkowo sprawiają, że nie mamy w ciągu dnia dość siły, by skupić się na zwykłych obowiązkach. Swoją rolę odgrywa tu także spowolniony metabolizm i źle dobrana dieta. Na problemy okresu przekwitania pomocna może okazać się hormonalna terapia zastępcza, zioła, aktywność fizyczna i zmiana trybu życia. Po jakimś czasie zmęczenie powinno ustąpić.

Nie tylko menopauza!

Nie można jednak zrzucić całej winy za nadmierne zmęczenie na klimakterium. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas (kilka miesięcy) bez przerwy i są uporczywe, może to świadczyć o zupełnie innych problemach zdrowotnych.

M. Witczak