Mastopatia jest łagodnym schorzeniem sutka, które jest najczęstszym schorzeniem piersi u kobiet w wieku rozrodczym. Rozpoznaje się je u blisko połowy kobiet w wieku od 35 – 55 lat.
Jest to niestety to problem powszechny, jednak niewiele kobiet zgłasza się po profesjonalną pomoc.
Objawy mastopatii
Mastopatia polega na zwyrodnieniu tkanki gruczołowej, objawiającym się poprzez zwłóknienie piersi, oraz powstawanie torbieli wypełnionych płynem. Zmiany mogą dotyczyć zarówno jednej, jak i obu piersi, przy czym obejmują one również rozrost nabłonka.
Piersi, zwłaszcza tu przed menstruacją, stają się również bardziej wrażliwe na ból, obrzmiałe. Inną nazwą tego schorzenia jest termin „zwyrodnienie włóknisto–torbielowate”. Choć brzmi to groźnie, mastopatia nie jest schorzeniem złośliwym ani nie przyczynia się do rozwoju zmian nowotworowych.
Zwiększone ryzyko nowotworu piersi może natomiast zaistnieć, jeśli wśród najbliższej rodziny kobiety z mastopatią rozpoznano ten rodzaj raka. Nawet, jeżeli w naszej rodzinie nikt nie chorował, należy regularnie badać piersi w celu wykrycia wszelkich zmian.
Badania piersi można wykonywać samemu, można również poprosić o nie partnera. Nie należy jednak zapominać o regularnych badaniach kontrolnych u ginekologa, robieniu USG piersi i o mammografii.
Redakcja