Demencja to bardzo trudna i ciężka choroba, zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej rodziny. Szybkie rozpoznanie, prawidłowe leczenie i troskliwa opieka mogą sprawić, że demencja będzie przebiegała łagodniej.
Czym jest demencja?
Demencja starcza lub inaczej otępienie, to choroba dotykająca osoby po 65-tym roku życia, najczęściej w wieku podeszłym (ok. 80. roku życia), po okresie przekwitania. Polega na zaburzeniu różnych funkcji mózgu – procesów poznawczych, pamięci, inteligencji, zdolności mówienia, orientacji czy rozumienia.
Demencja potrafi odmienić charakter i osobowość starszego człowieka, a w najgorszym stadium upośledzić niemal wszystkie funkcje życiowe. Osoba chora potrzebuje stałej opieki i często jest bardzo trudna w leczeniu: nie chce przyjmować lekarstw, miewa ataki agresji, zaniki pamięci.
Jak rozpoznać demencję?
Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów otępienia. Niestety choroba ta jest bardzo często mylona z innymi dolegliwościami, co powoduje dość późne wdrożenie leczenia.
Pierwszymi objawami demencji są: nagłe zmiany nastroju, zaburzenia zachowania oraz nagłe problemy z pamięcią krótkotrwałą. Chory zapomina co działo się przed chwilą, za to doskonale pamięta wydarzenia z przeszłości.
M. Witczak