Dieta lekkostrawna jest nazywana dietą leczniczą. Najczęściej stosujemy ją w chorobach układu pokarmowego, przy przeziębieniach i w ogólnym wyczerpaniu organizmu. Na czym opiera się dieta lekkostrawna?
Lekki jadłospis
Dieta lekkostrawna dostarcza do organizmu wszystkie potrzebne składniki odżywcze i taką samą ilość energii, jak dieta podstawowa. Jej założeniem jest dobranie takich produktów, które są lekkie, łatwostrawne i dobrze przyswajalne dla organizmu. Wykluczone są ciężkie, tłuste potrawy, których organizm nie może strawić oraz produkty rozdymające. Potrawy przygotowuje się na parze, gotuje lub piecze w folii. W diecie lekkostrawnej unikamy smażenia, duszenia, pieczenia, dużej ilości oleju i tłuszczów, a także jedzenia na surowo i żywności sztucznej, wysokoprzetworzonej.
Jak jeść lekkostrawnie
Lekkostrawne potrawy to wszystkie te, które nie obciążają układu pokarmowego. Zaleca się jeść jasne, czerstwe pieczywo, chude wędliny, gotowane warzywa (za wyjątkiem tych powodujących wzdęcia), puree ziemniaczane (wykluczone frytki), chude gotowane mięsa, ryby, przetwory mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, kasze mannę i kaszę jęczmienną, biały ryż i drobne makarony. Na deser dojrzałe owoce oraz kisiel.
Zaleca się pić dużo wody niegazowanej, kompotów owocowych oraz herbatek ziołowych. Przy diecie lekkostrawnej należy usunąć z jadłospisu alkohol, kawę, mocną herbatę, gazowane napoje i całą żywność przetworzoną. Potrawy powinny być przygotowywane regularnie, w małych porcjach, za to często – ok. 5-6 razy w ciągu dnia.
M. Witczak