dieta-paleo

Jedną z najpopularniejszych diet wśród wielu osób pragnących wprowadzić do swojego życia zasady zdrowego odżywiania jest dieta Paleo. Inaczej można ją nazwać „dietą paleolityczną” , „dieta pierwotną”, „dietą myśliwych” lub ”dietą człowieka jaskiniowego.

Głównym zadaniem Paleodiety jest przyjęcie nawyków żywieniowych stosowanych przez człowieka pierwotnego, czyli spożywanie pokarmów dostępnych tylko dla myśliwych i zbieraczy. Nasi przodkowie opierali swoją dietę na produktach uzbieranych lub upolowanych. Ich menu opierało się w głównej mierze na produktach mięsnych, rybach, warzywach oraz owocach. Ludzie pierwotni nie znali, a co za tym idzie nie spożywali roślin strączkowych, zbóż, soli, rafinowanego cukru ani produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego.

Należy pamiętać, że Paleo to nie jest zwykła dieta, a raczej określony styl życia, czy też sposób odżywiania oparty na jedzeniu nieprzetworzonej, wysokojakościowej żywności. Sympatycy Paleodiety twierdzą, że rozwój cywilizacyjny doprowadził do tego, że zaprzestaliśmy jeść zgodnie z naszymi genami. W sposobie naszego odżywiania dopatrują się przyczyny występowania chorób cywilizacyjnych u coraz szerszej rzeszy społeczeństwa. Należą do nich przewlekłe bóle, trądzik, problemy z trawieniem, nietolerancje pokarmowe, alergie, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby serca. Dietetycy zajmujący się tym sposobem odżywiania twierdzą, że organizm człowieka nie zmienił się znacząco od czasów prehistorycznym, a ludzie nie są roślinożerni, ani wszystkożerni, tylko mięsożerni.

Konsekwencje zmiany sposobu odżywiania wśród społeczeństwa:

– Zaburzenie naturalnego funkcjonowania całego organizmu poprzez spożywanie przetworzonych produktów i stosowanie rygorystycznych diet odchudzających.

– Podwyższenie poziomu insuliny we krwi poprzez zwiększenie poziomu spożycia cukru oraz jego substytutów.

– Zwiększenie problemu związanego z nietolerancjami pokarmowymi, zaburzeniami trawienia, nadmierną otyłością poprzez wprowadzenie do jadłospisu nadmiernej ilości zbóż oraz roślin strączkowym (w tym soi).

– Masowe niedobory witamin i minerałów wśród społeczeństwa spowodowane zbyt małym spożyciem warzyw i owoców.

E.K.