Jest bezzapachowa, bezbarwna, bezkaloryczna. Jednak, filozoficznie można by powiedzieć, że „woda to temat rzeka”. Natomiast Hipokrates – ojciec medycyny – już ponad 2000 lat temu zalecał wszystkim, aby pili jej jak najwięcej.
Jak pic wodę?
Przede wszystkim, w ogóle należy ją pić! Polacy piją bardzo mało wody w porównaniu do naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Statystyki i tak się już poprawiły, dzięki propagowaniu zdrowego stylu życia i zmiany nawyków żywieniowych. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosło spożycie wód butelkowanych, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych. Wynosi ono obecnie około 50 l na mieszkańca rocznie i wzrosło w stosunku do 1993 r. ponad trzykrotnie. Szacuje się, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać, ponieważ coraz bardziej jesteśmy świadomi zalet i konieczności picia wody. Wciąż jednak daleko nam do takich rekordzistów, jak Niemcy, Francuzi czy Włosi, którzy wypijają od 115 do 185 l wody rocznie.
Jeżeli chodzi o „techniczne” zasady picia wody to zaleca się:
- pić ją regularnie zanim poczujemy pragnienie,
- najlepiej wypijać około 8 szklanek dziennie,
- pić ją małymi łykami w niedużych ilościach,
- najlepiej 10 minut przed lub po jedzeniu (picie w trakcie posiłku może rozrzedzać soki żołądkowe).
Co o wodzie wiedzieć trzeba?
- Bez wody człowiek może przeżyć w klimacie umiarkowanym 7 dni, natomiast bez pożywienia ponad 2 miesiące.
- Ciało w momencie narodzin składa się w 75% z wody, a wraz z wiekiem ten procent się zmniejsza. Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody.
- Organizm ludzki traci wodę przez skórę (600 ml/dobę), płuca (400 ml/dobę), drogą pokarmową z kałem (100ml/dobę) oraz przez nerki (500 ml/dobę).
Zuzanna Górka