Dobra woda zdrowia doda!

dobra-woda-zdrowia-doda

Jest bezzapachowa, bezbarwna, bezkaloryczna. Jednak, filozoficznie można by powiedzieć, że „woda to temat rzeka”. Natomiast Hipokrates – ojciec medycyny – już ponad 2000 lat temu zalecał wszystkim, aby pili jej jak najwięcej.

Jak pic wodę?

Przede wszystkim, w ogóle należy ją pić! Polacy piją bardzo mało wody w porównaniu do naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Statystyki i tak się już poprawiły, dzięki propagowaniu zdrowego stylu życia i zmiany nawyków żywieniowych. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosło spożycie wód butelkowanych, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych. Wynosi ono obecnie około 50 l na mieszkańca rocznie i wzrosło w stosunku do 1993 r. ponad trzykrotnie. Szacuje się, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać, ponieważ coraz bardziej jesteśmy świadomi zalet i konieczności picia wody. Wciąż jednak daleko nam do takich rekordzistów, jak Niemcy, Francuzi czy Włosi, którzy wypijają od 115 do 185 l wody rocznie.

Jeżeli chodzi o „techniczne” zasady picia wody to zaleca się:

  • pić ją regularnie zanim poczujemy pragnienie,
  • najlepiej wypijać około 8 szklanek dziennie,
  • pić ją małymi łykami w niedużych ilościach,
  • najlepiej 10 minut przed lub po jedzeniu (picie w trakcie posiłku może rozrzedzać soki żołądkowe).

Co o wodzie wiedzieć trzeba?

  • Bez wody człowiek może przeżyć w klimacie umiarkowanym 7 dni, natomiast bez pożywienia ponad 2 miesiące.
  • Ciało w momencie narodzin składa się w 75% z wody, a wraz z wiekiem ten procent się zmniejsza. Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody.
  • Organizm ludzki traci wodę przez skórę (600 ml/dobę), płuca (400 ml/dobę), drogą pokarmową z kałem (100ml/dobę) oraz przez nerki (500 ml/dobę).

Zuzanna Górka

6 KOMENTARZE

  1. To smutne,że my Polacy tak mało wypijamu wody rocznie.Wodę powinniiśmy pić bo tak jak w powiedzeniu „woda zdrowia doda”Na rynku jest cała masa różnych wód mineralnych gazowanych,niegazowanych,smakowych.Wybierajmy taką,która najlepiej nam smakuje.

  2. Jeszcze do niedawna też piłam bardzo mało wody. Mój maż nawet ze mnie żartował, że szklanka herbaty wystarcza mi na tydzień. Teraz zawsze zaczynam dzień od wypicia szklanki niegazowanej wody. Wypijam około 5-6 szklanek dziennie, co przy mojej dawnej niechęci do wody i tak jest ogromnym sukcesem.

  3. też kiedyś piłam maksymalnie 2 szklanki płynów dziennie i nie odczuwałam potrzeby picia więcej. Odkąd przyzwycziłam się pić 2 litry dziennie czujęsię o wiele lepiej i nie wspomnę jak na tym zyskałą moja figura 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ