prezerwatywa dla kobiet

Prezerwatywy dla kobiet to rozwiązanie, o którym marzyły nie tylko feministki. Przez lata kobiety były zdane na dobrą wolę partnera, który mógł założyć kondom przed stosunkiem lub tabletki antykoncepcyjne. Niestety, nie wszystkie panie mogą stosować hormonalne środki antykoncepcyjne. Poza tym tabletki antykoncepcyjne  nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową. Takie działanie wykazują jedynie prezerwatywy. Jak femidom zapobiega ciąży?

Prezerwatywy dla kobiet skutecznie chronią przed nieplanowaną ciążą,  o czym świadczy niski wskaźnik Pearla. Niestety, ta forma antykoncepcji wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Ba, wiele kobiet w ogóle nie słyszało o femidom.  Dlaczego prezerwatywy dla kobiet, pomimo licznych zalet, nie są sprzedawane równie często jak kondomy dla mężczyzn? W czym tkwi cały szkopuł?

 

Z czego jest wykonana prezerwatywa dla kobiet?

Kobieca prezerwatywa podobnie jak męskie kondomy jest wykonana z naturalnego lateksu lub poliuretanu. Wewnątrz femidom znajduje się środek plemnikobójczy, który ma zapobiec zapłodnieniu w przypadku powstania uszkodzeń mechanicznych. Kobiece prezerwatywy wyglądem odbiegają jednak od męskich kondomów, przypominają bowiem przeźroczysty, podłużny, szeroki balon, który wyróżnia się obecnością pierścieni pozwalających na odpowiednie umiejscowienie femidom wewnątrz pochwy.

 

Jak zakłada się femidom?

Tym, co może odstraszać kobiety od korzystania z femidom, jest fakt, iż założenie kobiecej prezerwatywy nie jest łatwe. Męskie kondomy łatwo jest nasunąć na penisa. W przypadku prezerwatywy dla kobiet trzeba nauczyć się wsuwać ją głęboko do pochwy tak, aby wewnętrzny pierścień objął ujście szyjki macicy. Z kolei pierścień zewnętrzny (otwarty) powinien wystawać z pochwy na zewnątrz. Wygląda to dość dziwnie i może u wielu kobiet powodować dyskomfort. Już sama aplikacja femidom nie należy do przyjemnych,  u kobiet z wąską i mało elastyczną pochwą może powodować ból.  W przypadku dziewic aplikacja prezerwatywy dla kobiet także stanowi spore wyzwanie.

Prezerwatywy dla kobiet w przeciwieństwie do męskich kondomów mogą być zakładane już na 8 godzin przed stosunkiem, a po zakończeniu współżycia można od razu wyjąć je z pochwy. Należy jednak pamiętać, iż należy delikatnie ścisnąć pierścień zewnętrzny i  uważać, żeby jego zawartość nie wylała się do dróg rodnych, ponieważ wówczas nici z działania antykoncepcyjnego femidom.

 

Zalety prezerwatyw dla kobiet

Do największych zalet prezerwatyw dla kobiet zalicza się wysoką skuteczność antykoncepcyjną oraz ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To doskonała alternatywa dla męskich kondomów. Jeśli partner uważa je za niewygodne, a ty nie jesteś go pewna, możecie uprawiać bezpieczny seks.  Femidom sprawdzi się zarówno podczas stosunku ze stałym partnerem, jak i przygodnej znajomości. Prezerwatywy dla kobiet wykonano z tworzywa niealergizującego, dlatego też nie  istnieją też praktycznie żadne przeciwwskazania do stosowania femidom. Nie wszystkie kobiety mogą i chcą korzystać z tabletek antykoncepcyjnych, które choć skuteczne, wpływają na funkcjonowanie organizmu. Femidom nie wykazuje takiego działania. Prezerwatywy dla kobiet można umieścić w pochwie na kilka godzin przed stosunkiem, dzięki czemu na zakładaniu kondomu nie cierpi gra wstępna.  Można  płynnie przejść od erotycznych pieszczot do penetracji.

Wady femidom

Femidom nie jest jednak pobawiony wad. Prezerwatywy dla kobiet to dość kosztowne rozwiązanie, za jeden damski kondom zapłacimy w aptece 10 zł. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż tylko nieliczne placówki mają go w swojej ofercie. Abstrahując od dość wysokiej ceny,  należy także pamiętać o dyskomforcie odczuwanym przez kobiety. Obecność ciała obcego wewnątrz pochwy nie jest zbyt przyjemna. Ponadto prezerwatywa podczas stosunku może wydawać dziwne odgłosy, trudno też skupić się na przyjemności, gdy z dróg rodnych wystaje 2-centymetrowy fragment poliuretanu.  Aplikacja kobiecej prezerwatywy również nie należy do przyjemności. Tylko kobiety dobrze znające swoje ciało mogą sobie pozwolić na ich zakładanie. Nastolatki, które dopiero rozpoczynają życie seksualne, mogą mieć problem z ustaleniem, czy femidom znajduje się już wystarczająco głęboko.

Marlena Skóra