Gdzie szukać witamin?

gdzie-szukac-witamin

O tym, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Jak pozyskiwać je w naturalny sposób? Czy można zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin nie jedząc mięsa?

Oczywiście!

To, ile dana osoba potrzebuje witamin, zależy już odpowiednio od: wieku, płci, pracy, jaką wykonuje oraz od ogólnego stanu organizmu. Wiadomym jest powszechnie, że kobiety w ciąży czy też dzieci mają znacznie większe zapotrzebowanie na tego typu substancje niż osoby dorosłe.

Trzeba także pamiętać, że spożywanie dużych ilości alkoholu, kawy, ale także przyjmowanie doustnej antykoncepcji, wypłukuje z naszego organizmu witaminy. Dlatego też osoby, które prowadzą podobny tryb życia, powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie.

Wegetarianin ma dodatkowy problem, bo nie je mięsa a tym samym nie przyjmuje często niektórych witamin w odpowiedniej ilości. Gdzie zatem wegetarianin powinien szukać witamin?

Witaminy i ich występowanie

Witamina A

  • funkcja – jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz błon śluzowych; jest odpowiedzialna za wzrok (jej niedobór powoduje tzw. kurzą ślepotę);
  • występowanie: natka pietruszki, margaryna, kapusta, marchew.

Witamina C

  • funkcja – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tkanki chrzęstnej (która tworzy, m.in. stawy); sprzyja gojeniu się ran, pomaga zwalczać organizmowi infekcje, pomaga wchłaniać organizmowi żelazo;
  • występowanie – czerwona papryka, cytryna, pomarańcza, mandarynka, natka pietruszki, zielona papryka.

Magdalena Pytkowska

9 KOMENTARZE

  1. Mój ojciec ś.p. uwielbiał pracę na działce, zawsze mieliśmy swoje ,ekologiczne warzywa. Pomidory i ogórki mieliśmy wcześniej ,bo ze szklarni. Raz ojciec nawet wychodował piękne i bardzo smaczne boczniaki.Naturalnie sałatę,buraczki ,marchewki,fasolki ,rzokiewki, groszki itp.były znakomite.

  2. Na pewno witaminki z warzyw domowego ogrodu bez nawozów i oprysków są niezastąpione. To co ,że moja marchewka jest mniejsza i nie taka prosta jak w supermarkecie – ale wiem, że jest zdrowa i smaczna.Dla mnie uprawa warzyw to prawdziwa przyjemność.

  3. Aneri, Ty masz mniejszą i nie taką prostą marchewkę a ja mam wszystkie warzywka jakieś takie inne ;)).Mamy je po prostu zdrowe i pyszne !! I to one zawierają najwięcej witamin!Niech mi nikt nie mówi ,że to co kupujemy w sklepie to też ekologiczne.Może i tak , ale ile chemii w tym!Bo jak wytłumaczyć fakt,że np.wszystkie jabłka są takie same?Ci co mają drzewka i nie tylko, wiedzą dobrze,że raczej to jest nie możliwe by każdy owoc był idealny.No ale nie raz nie mamy wyjścia i jemy …..co jest.

  4. Witamin jest dużo w owocach,warzywach.Oczywiście te z działki,z domowego ogródka są zdrowsze.Zawsze dziadek mi powtarzał „im warzywa i owoce bardziej robaczywe ty zdrowsze bo nie sypane”. Bo w sypane warzywa,owoce robak nie wejdzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ