Gorące źródła

gorace-zrodla

Pobyt w gorących źródłach staje się bardzo popularną formą odpoczynku i alternatywną formą leczenia różnych dolegliwości. Czy wody termalne naprawdę mają uzdrawiającą moc? Kto powinien wybrać się na terapię do gorących źródeł?

Skąd się wzięły gorące źródła?

Pod powierzchnią ziemi znajduje się wiele podziemnych rzek i jezior. Jeśli leżą one blisko tzw. ognisk wulkanicznych, ich temperatura jest bardzo wysoka. Wody te – nazywane termalnymi – czasami znajdują naturalne ujście na powierzchnię ziemi i powstają wówczas gorące źródła.

Jednak ze względu na ich atrakcyjność i leczniczy charakter, często po prostu prowadzi się poszukiwania i odwierty gorących wód. Takie źródła mają wtedy charakter sztuczny, jednak o ile woda nie traci po drodze swojej ciepłoty, działają tak samo, jak naturalne gorące źródła.

Jakie są właściwości wód termalnych?

Od setek lat ludzie głęboko wierzą, że woda ma wielką moc uzdrawiania. W ciągu kilkuset ostatnich lat udało się to potwierdzić naukowo.

Źródła termalne to zbiorniki, w których temperatura wody może wynosić od 20 do nawet 60 stopni Celsjusza. Wody termalne mają bogaty skład mineralny. W zależności od miejsca występowania, skład ten nieco się różni.

Każdy ośrodek, który oferuje skorzystanie z gorącego źródła, powinien podać o nim podstawowe informacje. Najlepszym przykładem na to, że termy oferują naprawdę dobrą wodę jest fakt, że wiele firm kosmetycznych oferuje swoje produkty robione właśnie na bazie wód termalnych z najsłynniejszych uzdrowisk.

M. Witczak

9 KOMENTARZE

  1. jeszcze kilka lat temu ,aby zażyć tej uczty, trzeba było jechać do np. Słowacji, a już któryś sezon z kolei korzystam z tych wód podczas pobytu w Zakopanem, w sąsiedztwie hotelu Kasprowy powstało kąpielisko Szymoszkowa i tam właśnie baseny zaopatrza się woda termalną! Niesamowity relaks, po jednodniowej wspinaczce, super odpoczynek na basenie! Mi te kąpiele pomagają na bóle stawów i mięśni, wystarczy raz w roku i święty spokój!
    W tym roku miałam wybrać się do Uniejowa ( okolice Łodzi), ale nie wyszło, tam też można zanurzyć się w tych wodach zdrowotnych!

  2. Marzę o tym, żeby pojechać do Uniejowa. Uniejowskie termy już od kilku lat zachwycają zewnętrznymi i wewnętrznymi basenami.W tym roku powstały tam nowe baseny termalne. W maju było uroczyste otwarcie rozbudowanych kompleksów basenów bazujących na źródłach geotermalnych. Teraz pojawiły się trzy kolejne niecki, wśród nich zewnętrzny basen z wyspą, na której urządzono jacuzzi. Niedawno oglądałam w tv program o Uniejowie. Rewelacja!!! Kompleks wciąż się rozwija. Powstaje też baza noclegowa. Obecnie buduje się tam aż sześc hoteli!

  3. Aby poczuć działanie termalnych wód dobrze aby pobyć kilka dni w takim ośrodku. Miałam dwa razy okazję, raz na Słowacji a raz w Bukowinie Tatrzańskiej. Przebywając większość dnia na basenie, korzystając z tych naturalnych masaży i biczy czułam się doskonale. Organizm odpoczął, kręgosłup się wzmocnił. A najbliżej mam do Uniejowa i ciągle mi coś przeszkadza żeby wybrać się na jednodniową wycieczkę na tamte już dość słynne baseny. Muszę to szybko nadrobić.

  4. Chciałoby się wskoczyć do takiego źródła,zwłaszcza,że na dworze wieje,sypie i mrozi.Byłam kiedyś w Ciechocinku i bardzo mile wspominam ten pobyt.fantastycznie oddychało mi się przy tężniach.A źródła?Bezcenne doświadczenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ