halluksy-jak-rozpoznac-objawy

Deformacja stopy polegająca na odchyleniu pierwszego palca w kierunku sąsiednich, oraz odchyleniu kości śródstopia do wewnętrznej części stopy nosi nazwę halluksa. Dosłownie oznacza to „paluch koślawy” – co najlepiej opisuje charakter tych zmian.

Krótko o przyczynach halluksów

Schorzenie powoduje silny ból oraz trudności w chodzeniu, i pojawia się w wyniku:

  • czynników genetycznych – wiadomo skądinąd, że osoby z płaskostopiem oraz z tzw. stopą egipską są bardziej narażone na halluksy (są to osoby, u których duży paluch naturalnie jest dłuższy od drugiego)
  • środowiskowych – te są zdecydowanie częstsze.

Do czynników środowiskowych występowania halluksów przede wszystkim zaliczamy : noszenie niewłaściwego obuwia, które przykurcza drugi palec stopy (co dotyczy głównie pań), nadwagi, siedzącego trybu życia. Choroba ta dotyka także zawodowych tancerek, zwłaszcza baletowych, które na co dzień zmuszają stopy do przyjmowania nienaturalnej dla nich pozycji.

Objawy halluksów

Objawy schorzenia są charakterystyczne – pierwsza kość śródstopia powiększa się, ulega uwypukleniu, pojawiają się obrzęk i stan zapalny, wraz z silnym bólem. Jest to tak zwany bunion, czyli bolesny, nabrzmiały guz w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia. Jest to spowodowane tworzeniem się w tym miejscu kaletki maziowej.

Redakcja