higiena-intymna

O miejsca intymne, ze względu na ich specyficzną budowę, powinno dbać się szczególnie.

Kobieca pochwa jest wyposażona w naturalne bariery ochronne (jej kwaśny odczyn jest zabójczy dla większości bakterii), które bardzo łatwo można naruszyć stosując nieprawidłową higienę intymną. Lekarze szacują, że ponad 70 proc. kobiet doświadczyło przynajmniej raz w życiu dolegliwości związanych z infekcją dróg rodnych. Aby zapobiec tego typu chorobą należy stosować odpowiednie środki do higieny intymnej.

Ze względu na specyficzne środowisko bakteryjne miejsc intymnych, nie wolno używać zwykłego mydła. Zaburza ono naturalną florę bakteryjną, co prowadzi do zakażeń i infekcji. Dla kobiet w okresie menopauzy zostały stworzone specjalne preparaty, które pomagają zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości klimakterium. Większość pań w okresie przekwitania skarży się na suchość pochwy i podrażnienie śluzówki, co jest przyczyną nieprzyjemnego uczucia podczas stosunku. Aby tego uniknąć, najlepiej zastosować płyny do higieny intymnej, które łagodzą stany zapalne oraz regulują działanie błon śluzowych. Powinny one zawierać kwas mlekowy, oraz odpowiednie pH (optymalne to 3,5).

Jednak zastosowanie odpowiedniego płynu to nie wszystko. Należy pamiętać o kilku innych czynnościach, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej higieny miejsc intymnych. Przede wszystkim należy co najmniej raz dziennie podmyć się ciepłą wodą. Powinno się to robić regularnie, wycierając zawsze od przodu do tyłu. Najlepiej korzystać z osobnego ręcznika, przeznaczonego tylko do miejsc intymnych. Uniknie się wtedy przenoszenia bakterii. W okresie letnim należy podmywać się częściej.

Codzienną higienę pomogą utrzymać wkładki higieniczne. Można je stosować również w okresie menopauzy. Jeśli jednak pojawia się problem nieotrzymania moczu, najlepiej zrezygnować z wkładek higienicznych na rzecz specjalnych wkładek o anatomicznym kształcie i lepszej chłonności. Dzięki nim, zmniejsza się ryzyko wstąpienia podrażnień związanych z osadzaniem się moczu.

Panie w okresie przekwitania powinny zwrócić szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych. Zmniejszenie produkcji estrogenu osłabia naturalną barierę ochronną pochwy, dlatego powinny stosować wszelkie środki zapobiegające wdaniu się infekcji.

Anna Ś