HTZ a miesiączka – prawdy i mity

htz-a-miesiaczka-prawdy-i-mity

Na temat hormonalnej terapii zastępczej krążą różne legendy i obiegowe historie. Warto jednak trzymać się faktów i poznać prawdę. Dziś tropimy prawdy i mity na temat HTZ i miesiączki. Jaki wpływ mają hormony na miesiączkowanie?

Kiedy wprowadzić HTZ?

Jeśli jesteś zdecydowana na przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej najlepiej wprowadzić ją jeszcze przed ustaniem miesiączkowania. Zapewnia to najlepsze działanie względem objawów wypadowych i wszystkich dolegliwości menopauzalnych, zwłaszcza ochrony przed osteoporozą.

To nieprawda, że najlepiej rozpocząć przyjmowanie hormonów tuż po ustaniu miesiączkowania. Zastosowanie HTZ po ostatniej miesiączce tak naprawdę mija się z celem, ponieważ wtedy nie dochodzi już do gwałtownych wahań hormonalnych.

Zażywanie hormonów kilka lat po menopauzie może tylko wywołać niepotrzebny chaos w organizmie.

Czy HTZ przywraca miesiączkowanie?

Jest wiele teorii dotyczących wpływu HTZ na miesiączkowanie. Wszystko zależy od rodzaju stosowanych hormonów i czasu, w jakim są one przyjmowane.

Hormonalna terapia zastępcza zastosowana w początkowym okresie menopauzy reguluje cykl miesięczny i przywraca krwawienie. To tak zwana terapia sekwencyjna. Takie miesiączki są regulowane przez przyjmowane hormony i z reguły występują regularnie, co 4 tygodnie.

Z kolei HTZ przyjmowane w późniejszym etapie przekwitania w formie ciągłej (u kobiet po 50-tym roku życia) nie wywołuje miesiączki.

M. Witczak

5 KOMENTARZE

  1. Dlaczego lekarze nie przekazują takich ciekawych i ważnych informacji… moja koleżanka była pod stała kontrolą ginekologa i zamiast…. zostać babcią, została mamą…:-X I jak tu wierzyć hormonom i zapewnieniom lekarzy?…(sick) Ale to nic, jest szczęśliwa i ja też, bo jestem ciocią (troszeczkę przyszywaną:)):-X:-X:-d

  2. Z ciekawością przeczytałam te informacje. Ten artykuł sporo mi wyjaśnił. Niestety miałam już takie zmiany, że czasowo miałam wprowadzone leczenie hormonami. Wolałabym na stałe nie przyjmować hormonów, ale czasami nie ma innego wyjścia.

  3. Potrzebny artykuł.Stosuję HTZ wywołującą owulację.Mam raz po skończeniu plastterków czyli w ciągu tych siedmiu dni przerwy a innym razem jeszcze jak mam naklejony plasterekk.Stosując HTZ czuję się wyśmienicie dobrze (woot):-X:-X

ZOSTAW ODPOWIEDŹ