htz-a-rak-piersi

Rak piersi to jedna z najważniejszych przyczyn śmiertelności kobiet w Polsce. W jaki sposób hormonalna terapia zastępcza wpływa na ryzyko zachorowania?

Szacuje się, że przeciętne ryzyko zachorowania kobiety na raka piersi to 12% i wzrasta ono wraz z wiekiem. Najwyższy odsetek zachorowań zauważa się wśród kobiet w wieku około 50 lat. Wiąże się to ściśle z ogromnymi zmianami hormonalnymi, jakich doświadcza kobieta przed, w trakcie i po menopauzie.

Hormonalna terapia zastępcza

Jednym ze sposobów radzenia sobie z niepożądanymi zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Dzięki uzupełnianiu niedoboru estrogenu za pomocą plastrów czy tabletek, kobiety łatwiej znoszą dolegliwości menopauzy.

Wiele kobiet jednak nie chce stosować HTZ – boją się, że zwiększą w ten sposób ryzyko zachorowania na raka piersi. Dotychczas brakowało jednoznacznych wyników badań, które potwierdziłyby, że faktycznie tak się dzieje. Polscy naukowcy podjęli trud sprawdzenia, czy faktycznie hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko nowotworu, a jeśli tak, to dlaczego.

Co nam daje HTZ?

Przede wszystkim zbadano, w jaki sposób estrogeny wpływają na tkanki gruczołu mlecznego kobiet. Starali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ryzyko zachorowania jest większe wraz z wiekiem. Okazuje się, że im jesteśmy starsze, tym trudniej jest naszym komórkom przetworzyć estrogen na inne składniki.

Joanna Pastuszka-Roczek