miesiaczka-przy-stosowaniu-htz

Menopauza oznacza dosłownie okres, w którym ustaje miesiączkowanie. Ciało kobiety jednak dojrzewa do tej zmiany przez dłuższy czas. Już w okresie przed-menopauzalnym pojawiają się pierwsze objawy będące objawem zmian w poziomie hormonów płciowych.

Cykle stają się wtedy nieregularne, mogą ulegać skróceniu bądź wydłużeniu, a drażliwość oraz dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego nasilają się. Warto już wtedy zastanowić się nad rozpoczęciem terapii (aby zapobiec dalszym nieprzyjemnym skutkom okresu menopauzy).

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej należy do metod najskuteczniejszych, polecanych zwłaszcza, jeżeli dolegliwości są wyjątkowo nasilone. Rozpoczęcie HTZ gdy występują jeszcze krwawienia miesięczne ma na ogół dobry wpływ na organizm kobiety. Oczywiście – mogą się zdarzyć skutki uboczne, jak wydłużenie cykli czy intensywniejsze krwawienia. Trzeba również pamiętać o liście przeciwwskazań dla stosowania terapii estrogenami.

W zależności od wieku, stanu zdrowia oraz oczekiwań pacjentki dobierana jest odpowiednia dawka hormonów oraz sposób ich podania. Można zdecydować się na różne rodzaje terapii – między innymi – sekwencyjną oraz ciągłą. W terapii sekwencyjnej podaje się estrogeny oraz progesteron w sposób zgodny ze schematem.

Jeśli leczenie rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca, to estrogeny przyjmowane są przez pierwszych 25 dni, progesteron – od 12 dnia, a następnie następuje przerwa terapeutyczna. Przy stosowaniu tego rodzaju terapii występują krwawienia miesięczne.

Redakcja