jak-dbac-o-jame-ustna

Większość z nas wie, że często należy myć zęby i o nie dbać. Ale tak naprawdę mało kto orientuje się jak powinna wyglądać prawdziwa higiena jamy ustnej. Przyczyna jest prosta – Polacy boją się wizyt u dentystów i swoją wiedzę najczęściej czerpią z reklam telewizyjnych.

Na kondycję jamy ustnej ma wpływ kilka czynników: dobór odpowiedniej szczoteczki, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust, technika mycia zębów, a także właściwa dieta. Trzeba pamiętać, że każdy popełniony błąd może się odbić na naszym zdrowiu.

Higiena jamy ustnej

Zęby należy myć po każdym posiłku, minimum dwa razy dziennie. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, ponieważ średnie i twarde powoduje ścieranie szkliwa i uszkadzanie dziąseł – zwłaszcza u osób o wrażliwych zębach. Szczoteczkę trzeba wymieniać maksymalnie co 6 tygodni! Zęby myjemy ruchem okrężnym, nie zapominając o ich wewnętrznej stronie. Bardzo ważne jest oczyszczenie przestrzeni międzyzębowej za pomocą nici dentystycznej. Powinien ją dobrać dentysta, podobnie jak płyn do płukania ust z odpowiednią dawką fluoru. Co jakiś czas lekarz powinien też usunąć nam kamień nazębny.

Smaczne i niezdrowe

Zęby nie lubią słodyczy i produktów mącznych (np. chleba), źle znoszą napoje gazowane i kwaśne owoce. Nie oznacza to, że trzeba z nich zrezygnować – ale dobrze jest myć zęby zaraz po zjedzeniu takich posiłków.

Choroby jamy ustnej

Wszystkie choroby jamy ustnej rozwijają się głównie z powodu złej higieny. Warto wiedzieć na co możemy się narazić zaniedbując mycie zębów. Jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości jest nieświeży oddech. Nie jest to jedynie problem nieumytych zębów i może świadczyć o poważnej chorobie rozwijającej się we wnętrzu jamy ustnej, w przełyku lub w żołądku. Inną równie częstą chorobą jest zapalenie dziąseł. Może powstać z powodu bakterii rozwijających się na kamieniu nazębnym lub ubytkach. Z kolei recesja dziąseł (cofanie) prowadzi do odsłaniania korzeni zębów. Jej przyczyną może być nie tylko kamień, ale zbyt mocne szczotkowanie twardym włosiem a nawet nawyk gryzienia długopisów. Do pozostałych chorób jamy ustnej zaliczamy: afty, czyli bolesne owrzodzenia warg, języka, dziąseł lub policzków; wirusowe zapalenie jamy ustnej wywołane przez wirus opryszczki oraz kandydozę jamy ustnej, czyli tzw. pleśniawkę.

Niepokojące zmiany

Wszelkie długo gojące się rany, owrzodzenia, grube białe plamy na języku i wewnętrznej stronie policzków powinny być powodem do czujności i wizyty u lekarza. Zmiany te mogą mieć charakter nowotworowy i ich próbki powinny być jak najszybciej zbadane i rozpoznane.

Nie zapominajmy odwiedzić dentysty przynajmniej raz na pół roku nawet, jeśli mamy zdrowe zęby. Profilaktyka przeciwko ubytkom i kamieniowi nazębnemu oraz innym zmianom, które lekarz może w porę zauważyć, przyczyni się tylko do poprawy naszego zdrowia – więc dbajmy o siebie.

M. Borowik