Nie ma chyba kobiety, która nie marzyłaby o idealnie gładkiej twarzy jak z reklamy. Niestety, pragnienie to nie wszystkim udaje się ziścić. Współczesny tryb życia oraz zanieczyszczone powietrze nie służą naszej skórze. Jak poradzić sobie z kaszką na twarzy?
Każda z nas przynajmniej raz w życiu borykała się z wysypką na twarzy. Zmiany skórne miewają różne podłoże, od trądziku, na alergii skończywszy. Niezależnie od tego, co spowodowało wysyp, krostki wywołują w nas ogromny dyskomfort. Wszak są one doskonale widoczne i trudne do zatuszowania. Dobry podkład może ukryć zaczerwienienie i zredukować widoczność zmian skórnych, ale pod światłem można zauważyć wszelkie wypukłości.
Skąd się bierze kaszka na twarzy?
Walkę z kaszką na twarzy należy rozpocząć od ustalenia jej przyczyny. Inaczej postępujemy w przypadku alergii, a inaczej w przypadku zmian o podłożu bakteryjnym. Jeśli za naszymi krostami stoi uczulenie na nowy kosmetyk, np. krem do twarzy, na ogół wystarczy poczekać parę dni, by problem samoistnie ustąpił. Aby przyspieszyć ten proces, warto pić wapno. Gorzej, gdy nie mamy pojęcia, co powoduje kaszkę. Wiele osób przez lata walczy z trądzikiem przy użyciu maści zawierających sterydy i antybiotyki, by po latach odkryć, że odpowiedzialność za zaistniały stan ponosi mleko krowie. Jeśli ukończyłaś już 20 rok życia, a kaszkowata wysypka nie ustępuje, zapisz się do poradni alergologicznej. Lekarz przeprowadzi szereg testów, które potwierdzą lub obalą hipotezę dotyczącą alergii. Jeśli kaszka rzeczywiście będzie efektem uczulenia, wystarczy wyeliminować alergen ze swojego otoczenia, by odnotować znaczącą poprawę.
Jak poradzić sobie z kaszką na twarzy? Zbadaj hormony!
Wysypkę powodować mogą też zaburzenia hormonalne. Gdy w organizmie proporcje między estrogenami a gestagenami są niewłaściwe, na skórze pojawiają się wypryski. Duży problem stanowi też hiperprolaktynemia, czyli nadmierne wydzielanie prolaktyny. Jej nadmiar w organizmie nie tylko rzutuje negatywnie na stan naszej cery, ale też utrudnia zajście w ciążę i osłabia włosy. Za problemami z cerą mogą też stać hormony tarczycy. Jeśli jesteś dorosłą kobietą, borykasz się z trądzikiem, a nie zdiagnozowano u ciebie alergii, koniecznie zapisz się na wizytę do endokrynologa. W przypadku zaburzeń w produkcji żeńskich hormonów płciowych, dobre rezultaty przynosi doustna antykoncepcja. Odpowiednio dobrane pigułki nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale też zmniejszają produkcję łoju i wpływają dobroczynnie na cerę.
Błędy w pielęgnacji twarzy a zmiany trądzikowe
Kaszka na twarzy może też pojawić się u osób, które popełniają błędy w codziennej pielęgnacji twarzy. W przypadku cery tłustej należy stosować lekkie kremy dostosowane do specyfiki skóry. Treściwe, gęste emulsje mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i przyczynić się do wysypu pryszczy oraz zaskórników. Dużym problemem jest również nieużywanie peelingu do twarzy lub zbyt rzadkie usuwanie martwego naskórka, co z kolei stwarza bakteriom optymalne warunki do rozwoju. Warto jednak pamiętać, by w przypadku zmian ropnych nie używać peelingu mechanicznego, może on bowiem uszkodzić pryszcze i przyczynić się do rozsiewu bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny. W takiej sytuacji złuszczanie twarzy lepiej pozostawić peelingom enzymatycznym, zawierają one bromelainę oraz papainę, które rozkładają białka martwego naskórka i tym samym pozwalają cieszyć się piękną i gładką cerą.
Zdarza się, że wysyp niedoskonałości powoduje niewłaściwie dobrany kosmetyk. Niewątpliwie warto obserwować reakcje skóry i czytać skład stosowanych kremów. Jeśli zaskórniki zamknięte pojawiają się za każdym razem, gdy używamy kosmetyki z parafiną lub lanoliną, należy wybierać takie, które nie posiadają tych substancji. Każda cera reaguje jednak inaczej i to, co nam nie służy, może sprawdzić się u naszej koleżanki z trądzikiem.
Irmina Cieślik