jak rozgrzać się zimą

Jeszcze niedawno narzekaliśmy na brak zimowej aury, ta jednak w końcu nadeszła i to z podwójną mocą. Z 13 stopni na plusa, nagle zrobiło się 20 stopni na minusie.  Nic dziwnego, że wracamy do domów zziębnięci. U nas dowiesz się, jak rozgrzać się zimą.

 

Zimą należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać ciepłotę ciała.  W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do groźnego wychłodzenia organizmu.  W walce z mrozem oprócz grubej kurtki, czapki i rękawiczek pomocne mogą okazać się również inne rozwiązania.

Ciepłe ubranie

Zimy nie należy lekceważyć. Pamiętaj, że gdy termometr pokazuje ujemne temperatury, należy przedłożyć własne zdrowie nad modę. Na ulicach polskich miast wciąż można spotkać kobiety w rozpiętych kurtkach, które prezentują przechodniom modny sweter opinający zgrabną sylwetkę. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Może i takie osoby wyglądają atrakcyjnie, ale za swój nienaganny strój przyjdzie zapłacić im zdrowie. W najlepszym wypadku skończy się na przeziębieniu, w najgorszym na zapaleniu płuc i wizycie w szpitalu. Pamiętaj, aby odzież, którą zakładasz, była ciepła. Niestety, w popularnych sieciówkach coraz trudniej można znaleźć ubrania dostosowane do polskiej zimy. W tym roku królują swetry bez guzików i suwaków oraz płaszcze zapinane na … pasek. Konia z rzędem, kto dostrzega jakąkolwiek racjonalność w takich fasonach. Materiały, z których wykonano płaszcze, również nie grzeszą grubością. Na szczęście nie jesteśmy skazane na zakładanie 3 swetrów i dwóch bluzek. Na zakupy odzieżowe warto udać się do mniejszych sklepów, które oferują ubrania rodzimych producentów.

Gorąca herbata

Nic tak nie rozgrzewa po dniu spędzonym na mrozie jak kubek gorącej herbaty. Warto zaparzyć ją tuż po przyjściu do biura lub mieszkania.  Jeśli borykasz się z pierwszymi objawami przeziębienia, po zaparzeniu herbaty wyjmij z niej torebkę i dodaj sok z cytryny wraz z łyżeczką miodu. Szczególnie polecany jest miód lipowy. Zawarte w nim substancje zwalczają mikroorganizmy odpowiedzialne za nasze złe samopoczucie.  Jeśli jesteś smakoszem herbaty, na okres zimy możesz zamówić herbaty smakowe ze sklepu internetowego. Warto poznawać nowe smaki, gdy za oknem panuje mróz.

Gruby koc

Zimowe wieczory zachęcają również do spędzania czasu pod grubym kocem z dobrą książką lub filmem.  To niezwykle przyjemne rozwiązanie, które pozwoli się nam rozgrzać, gdy wracamy do domu zziębnięci.  Zimą dużą popularnością cieszą się koce wykonane z owczej wełny. Pozwalają one przetrwać noc w trudnych sytuacjach, gdy niespodziewanie dochodzi do awarii instalacji grzewczej. W związku z tym warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden gruby koc.

gorąca czekolada

Jak rozgrzać się zimą? Postaw na imbir!

Zimą warto dodawać imbir do herbaty, jak również do grzanego –piwa.   Ta wyjątkowa przyprawa nie tylko nadaje napojom niepowtarzalny aromat, ale też zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę, ponieważ wykazuje działanie rozgrzewające.  Za falę ciepła, które przeszywa ciało, odpowiadają olejki eteryczne, których w imbirze jest wyjątkowo dużo.  Wykazano, iż substancje zawarte w korzeniu tej rośliny przyśpieszają krążenie, dzięki czemu błyskawicznie rozgrzewają zmarznięte stopy i dłonie.  Kiedy na profilaktykę jest już za późno, warto dodawać imbir do napojów i potraw, ponieważ  zwalcza grypę i przeziębienie dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.  Jeśli od kilku dni męczy cię ból gardła, przygotuj płukankę z imbiru. W tym celu do szklanki ciepłej wody dodaj 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru. Powstałą miksturą płuczemy gardło 3 razy dziennie.

Gorąca czekolada

Jak rozgrzać się zimą? Można tego dokonać, oddając się przyjemności jedzenia gorącej czekolady.  Rozgrzeje ona nasze zmarznięte ciało, a dzięki zawartości serotoniny, zwanej też hormonem szczęścia, poprawi nasz nastrój. Dzięki niej łatwiej przetrwasz zimę w dobrym humorze.  Do gorącej czekolady można dodać też chilli, które dodatkowo zintensyfikuje działanie rozgrzewające tego smacznego deseru.

Marlena Skóra