Miażdżyca – ta diagnoza przeraża większość z nas. Ograniczamy cholesterol, staramy się zdrowo odżywiać, ale zapominamy, że tłuszcz nie jest jedynym winowajcą zatkanych tętnic. Jaki wpływ na procesy miażdżycowe ma wapń?
Co to jest stwardnienie tętnic?
Miażdżyca, czyli proces prowadzący do zesztywnienia naczyń krwionośnych (głównie tętnic)i zmniejszenia ich światła, to choroba kojarzona przede wszystkim z nadmiarem złego cholesterolu. Tymczasem okazuje się, że w tętnicach odkładają się również złogi wapnia, które prowadzą do ich stwardnienia.
W konsekwencji naczynia krwionośne tracą swoją naturalną elastyczność i są podatne na urazy i zwężenia ich światła. To z kolei prowadzi do niebezpieczeństwa zatoru.
Skąd biorą się złogi wapnia w naczyniach krwionośnych?
Niebezpieczny jest zwłaszcza nadmiar wapnia w organizmie. Nie tylko zatyka naczynia krwionośne, ale także prowadzi do chorób serca, powoduje zmniejszenie wchłaniania innych składników mineralnych i sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej. Przyjmowanie bez kontroli suplementów w postaci samego wapnia może się okazać bardzo zdradliwe.
Nasz organizm nie potrafi kierować tego składnika bezpośrednio do kości bez obecności witaminy K2. W związku z tym wapń zamiast stać się budulcem tkanki kostnej odkłada się w tętnicach i prowadzi do podwójnego niebezpieczeństwa – osteoporozy i miażdżycy. Niepozorna witamina K2 zapobiega powstawaniu złogów wapniowych w naczyniach krwionośnych i sprowadza wapń tam, gdzie jego miejsce: do kości.
Tekst sponsorowany