jak-zmniejszyc-ryzyko-osteoporozy

Osteoporoza to choroba dręcząca aż 3 miliony Polaków. Problem ten dotyczy ponad 30% kobiet w okresie klimakterium. Co zrobić, żeby ustrzec się przed strasznymi skutkami osteoporozy?

Osteoporoza stopniowo niszczy strukturę kości, co prowadzi do ich znacznego osłabienia, a w konsekwencji zwiększonej łamliwości. Choć zawartość wapnia w kościach naturalnie obniża się wraz z wiekiem, osteoporoza powoduje, że ten proces zachodzi znacznie szybciej.

Profilaktyka osteoporozy od najmłodszych lat

Aby naprawdę zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy trzeba zacząć profilaktykę już od chwili urodzenia. Rozwijający się człowiek potrzebuje właściwych składników odżywczych, aby jego kości uzyskały odpowiednią masę i strukturę. Organizm potrzebuje przede wszystkim wapnia i fosforu, ale również wielu innych składników: magnezu, potasu, żelaza, fluoru, witamin: D, A, B6, K i C, białka i kwasów tłuszczowych omega-3.

Składniki mineralne (zwłaszcza wapń) są nieustannie absorbowane przez kości, dlatego przez całe życie należy je uzupełniać stosując właściwą dietę. Na naszych talerzach nie powinno zabraknąć produktów mlecznych, nabiału, ryb, owoców i warzyw. Trzeba pamiętać, że niektóre produkty hamują przyswajanie ważnych składników, a nawet przyczyniają się do osłabienia kości.

Badania na mocne kości

Przez wiele lat osteoporoza może zupełnie nie dawać o sobie znać. To choroba bezobjawowa. Najczęściej chorzy dowiadują się o niej już po pierwszym złamaniu. Po 40-tym roku życia warto przynajmniej raz w roku zrobić badania, które określą stan naszych kości.

Tekst sponsorowany