W ostatnich latach granica wieku średniego wyraźnie przesunęła się w górę. Dzisiejsze pokolenie 40- i 50-latków czuje się wciąż młodo i kwitnąco. Kiedy zaczyna się wiek średni i od czego to zależy?
Świadomość wieku
Do niedawna badania socjologiczne mówiły, że wchodziliśmy w wiek średni w wieku 35-ciu lat, natomiast okres starości rozpoczynaliśmy tuż po 60-tce. Wiązało się z tym przyjmowanie odpowiednich ról społecznych. Koło czterdziestki wypadało mieć już ustatkowane życie: dobrą pracę, ustabilizowaną sytuację majątkową i rodzinę
Starość wiązała się z wejściem w rolę typowej babci lub dziadka, z przyprószoną siwizną głowią i nadwagą. Od jakiegoś czasu świadomość wieku, w jakim jesteśmy, zaczęła się zmieniać. Według najnowszych badań, opublikowanych w Wielkiej Brytanii, granica wieku średniego, w której czujemy się i myślimy o sobie, jak o ludziach młodych, przesunęła się aż do 50-tki.
Kiedy zaczyna się wiek średni? Wynika z tego, że trwa on od ok. 55. roku życia, a starość zaczyna się dopiero po 70-tce.
Populacyjne zmiany
Przesunięcie granicy wieku średniego wynika z przemian społecznych i zmiany sposobu życia. Postęp w medycynie sprawia, że wydłuża się średnia wieku i poprawia jakość życia. W dzisiejszych czasach wolno więcej, niż kiedyś, a wzorce zachowań uległy zmianie. Macierzyństwo po czterdziestce nie jest już niczym dziwnym, w rezultacie dzisiaj zupełnie inaczej patrzymy na życie w wieku 50. czy 60. lat.
Długość życia sprawia, że rzadziej wchodzimy w role typowych seniorów, stawiając na rozwój własny. Jest to czas odkrywania nowych perspektyw, pasji i aktywności. Ludzie w tym wieku są wciąż aktywni zawodowo, dbają o siebie, uczą się nowych rzeczy – zapisują się na kursy językowe, oswajają z najnowszą technologią i internetem.
W wieku siła
W Polsce wciąż przybywa starszych ludzi. Nie oznacza to jednak, że nasze społeczeństwo będzie wkrótce zniedołężniałe i stare. Kiedy kończy się młodość? Według przytaczanych brytyjskich badań, większość 50-latków uważa się za osoby młode i w pełni sił, a jednocześnie doświadczone i bardziej pewne siebie i swoich potrzeb. Wiedzą, czego chcą i jak to osiągnąć. Upływające lata nie stanowią dla nich żadnej bariery, a wręcz wiek dodaje im sił i zwiększa apetyt na życie.
Wiek to tak naprawdę stan umysłu i nie powinien być wyrażany w liczbach. Mamy tyle lat, na ile się czujemy.
Kiedy zaczyna się wiek średni? Wiek średni, czyli kwintesencja życia, zaczyna się wtedy, gdy jesteśmy gotowi przejść na nowy etap w życiu.
M. Witczak