Klimadynon

Uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, huśtawki nastroju – to tylko niektóre z objawów menopauzy, na które skarżą się panie w okresie przekwitania. Dolegliwości te nie występują u wszystkich kobiet, różnią się też stopniem nasilenia.  Czasem jednak objawy menopauzy stają się na tyle uciążliwe, iż znacząco obniżają komfort życia kobiet. Na szczęście nie muszą one cierpliwie czekać, aż uderzenia gorąca i zlewne poty ustąpią samoistnie.  Kobiety w wieku okołomenopauzalnym mogą skorzystać z jednego z kilku rozwiązań.

Skąd się biorą dokuczliwe objawy menopauzy?

U źródeł uciążliwych objawów menopauzy leży niedostateczna ilość żeńskich hormonów płciowych. W pewnym wieku organizm zaczyna się starzeć, czego jednym z przejawów jest stopniowe i nieodwracalne wygasanie czynności jajników. Te żeńskie narządy płciowe pełnią dwojaką rolę – to w nich dojrzewają komórki jajowe, ponadto odpowiadają one za wytwarzanie estrogenów i gestagenów.  Wbrew pozorom receptory estrogenowe nie są zlokalizowane wyłącznie w narządach rozrodczych kobiet. Występują one w wielu innych organach, toteż niedostateczna ilość estrogenów wywiera wielokierunkowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. To właśnie niewystarczająca podaż tych żeńskich hormonów płciowych powoduje uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, problemy ze snem i obniżenie nastroju.  Aby złagodzić uciążliwe objawy menopauzy, należy dostarczyć z zewnątrz  substancje podobne do estrogenów (Pertyński i in. 2007; Lewiński 2006).

Skutki uboczne hormonalnej terapii zastępczej

Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu syntetycznych żeńskich hormonów płciowych. Mogą być one dostarczane doustnie (tabletki) lub przez skórę (plastry). Choć badania potwierdzają wysoką skuteczność hormonalnej terapii zastępczej w łagodzeniu objawów menopauzy, nie każda kobieta może i chce stosować HTZ. Panie obawiają się skutków ubocznych kuracji. Zauważono bowiem, że syntetyczne hormony przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, mogą więc przyczyniać się do zmian przerostowych w obrębie piersi i endometrium (Piekarski 2005).

Suplementy diety – preparaty niedające gwarancji skuteczności

Z kolei suplementy diety zawierające fitoestrogeny nie podlegają takim samym regulacjom jak leki. W związku z tym nie mamy gwarancji co do skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania. Suplementy diety przed dopuszczeniem do obrotu nie są poddawane badaniom klinicznym. Nie podlegają też nadzorowi Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej i produktów niemających statusu leku stanowią naturalne leki dostępne bez recepty (Krasnowska i Sikora 2011).

Lek Klimadynon® – jak w naturalny sposób złagodzić objawy menopauzy?

Przykładem leku łagodzącego objawy menopauzy, który można nabyć w aptece bez recepty, jest Klimadynon®. Zawiera on ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej.  Cimicifuga racemosa to roślina, która naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Zastosowanie farmaceutyczne znalazły jej kłącza zbierane w okresie kwitnienia (Dębski i in. 2016). Pluskwica groniasta w przeciwieństwie do klasycznych fitoestrogenów z soi i czerwonej koniczyny oraz syntetycznych estrogenów nie przyłącza się do receptorów estrogenowych alfa i beta, toteż nie przyczynia się do zmian przerostowych w obrębie piersi i endometrium.  Substancje aktywne zawarte w leku Klimadynon® wykazują selektywne działanie tkankowe. Dzięki wysokiemu powinowactwu do receptorów serotoniny i dopaminy poprawiają nastrój kobiet w okresie menopauzy (Dębski i in. 2016).  Lek Klimadynon® przed dopuszczeniem do obrotu został starannie przebadany, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

Badania dowiodły, iż Cimicifuga racemosa wykorzystana w leku Klimadynon® skutecznie redukuje uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, napięcie nerwowe i poprawia jakość snu.  Kłącza pluskwicy groniastej zawierają substancje stabilizujące układ neurohormonalny, wspierające metabolizm kostny oraz układ moczowo-płciowy (Wuttke i in. 2006). Lek Klimadynon® otrzymał w 2016 roku pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.

Jak stosować lek Klimadynon®?

Zalecana dzienna dawka Klimadynon® to dwie tabletki – jedną należy zażyć rano, a drugą wieczorem. Efekt terapeutyczny na ogół można dostrzec po 3 miesiącach stosowania.  Leku Klimadynon® bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować dłużej niż 6 miesięcy.

Więcej informacji nt. leku Klimadynon® znajdziesz na stronie www.leczenieklimakterium.pl

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Substancją czynną leku jest: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

BIONORICA SE
Kerschensteinerstrasse 11-15
92318 Neumarkt
Niemcy

Piśmiennictwo

1)     Dębski R., Paszkowski T., Skrzypulec-Pinta V., Zgliczyński W., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat zastosowania preparatu Klimadynon w leczeniu objawów menopauzy, Menopause Review, 2016, 15 (2)

2)     Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 4 (77), s. 5-23

3)     Lewiński A., Menopauza bez tajemnic, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006

4)     Pertyński T., Stachowiak G., Stetkiewicz T., Role of the gynaecologist in pre- and perimenopausal period, Menopause Review, 2007 (2), s. 63-69

5)     Piekarski J., Estrogen and progesterone receptors in breast cancer– the current state of knowledge, Contemporary Oncology, 2005 (9), s. 371-379

6) Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91

 Tekst sponsorowany