konsekwencje-niedoboru-wody

Odwodnienie jest stanem poważnie zagrażającym naszemu organizmowi i występuje wówczas, gdy ma on mniej wody niż potrzebuje. Nasze ciało stara się utrzymać objętość wody w ustroju na stałym poziomie przez właściwe zrównoważenie jej pobierania i wydalania.

Uczucie pragnienia jest spowodowane zahamowaniem czynności wydzielniczej ślinianek, które powodują wysuszenie śluzówki jamy ustnej. Jest to sygnał informujący nas o konieczności uzupełnienia płynów. Już samo jednak wystąpienie tego stanu nie jest dla nas dobre. Najlepiej pić wodę regularnie i nie dopuszczać do sytuacji alarmującego pragnienia, które niesie za sobą szereg niepotrzebnych dolegliwości.

Konsekwencją odwodnienia jest na poziomie komórkowym spowolnienie i zakłócenie przemian biochemicznych zachodzących w komórkach, co powoduje ich gorsze odżywienie. Zmniejszenie ilości wydalanego moczu może wpłynąć na gorsze odprowadzanie metabolitów i zatrucie organizmu, co szczególnie dotyczy osób regularnie uprawiających sport. Zaburzona gospodarka wodna wpływa również na funkcje termoregulacyjne organizmu, gdyż przy zmniejszonej intensywności pocenia się grozi nam przegrzanie oraz znacząca utrata składników mineralnych usuwanych wraz z potem.

Niedobór wody w organizmie wpływa na osłabienie naszej koncentracji, wywołuje uczucie zmęczenia oraz zwiększa podatność na stres. Niedotlenione mięśnie słabną, co wpływa na naszą wydajność i brak zapału do pracy. 2% ubytku wody przekłada się na 20% utraty energii całego organizmu. W dalszej kolejności nasila się ogólne osłabienie, pojawiają się bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, a nawet omdlenia.

Brak wody wywiera również wpływ na spowolnienie pracy układu trawiennego i pojawienie się częstych zaparć. Przewlekłe niedobory wody zaburzają funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, a także pracę trzustki, wątroby, nerek i powodują pojawienie się problemów ze skórą.

Redakcja