Jedni ją uwielbiają, innym zupełnie nie smakuje. Kutia to bez wątpienia najsłodsze wigilijne danie. Jak ja przygotować, by nasze święta miały słodki smak?
Kutia – jedna z wigilijnych potraw
Według świątecznej tradycji, na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Liczba ta oraz ich rodzaj nie są rzeczą przypadku. W święta wszystko ma swoje głębokie znaczenie, zakorzenione w religii i kulturze danego regionu. Wśród wigilijnych dań znajduje się kutia, czyli potrawa przygotowywana z pszenicy, maku i bakalii. Słodkie danie ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Tradycja tej potrawy pochodzi ze wschodu. Na Ukrainie, Białorusi czy w Rosji przygotowywano kutię. Sama nazwa wywodzi się z języka ukraińskiego. Kutię jadano w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowym Roku. Dawniej przygotowywano ją także na stypę czy Dziady. Dziś wciąż znajdziemy ją na wielu polskich stołach podczas Wigilii. Najlepiej smakuje przygotowana dzień wcześniej.
Kutia na Wigilię
Składniki:
- 500 g pszenicy
- 500 g maku
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 2 szklanki mleka
- 1/2 szklanki miodu
- 1/2 szklanki rodzynek
- 3/4 szklanki cukru
- 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich
- 1/2 szklanki posiekanych migdałów
- 1 łyżka skórki pomarańczowej
Przygotowanie:
Mak zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez 30 minut, po czym odstawiamy go do wystudzenia. Odsączony i wystudzony mak mielimy trzykrotnie. W garnku zagotowujemy 2 l wody, do której dodajemy pszenicę. Gotujemy ziarna i odcedzamy je. Rodzynki myjemy i odsączamy z wody. Z cukru i 100 ml wody przygotowujemy syrop. Rozpuszczamy miód. Mak łączymy z pszenicą, bakaliami i pozostałymi składnikami. Całość mieszamy i chłodzimy w lodówce.
Tradycyjna kutia wigilijna
Składniki:
- 1 szklanka pszenicy
- 1 szklanka maku
- 4 łyżki miodu
- 50 g rodzynek
- 50 g migdałów
- 50 g fig
- 50 g suszonych śliwek
- olejek migdałowy
Przygotowanie:
Pszenicę oczyszczamy, choć w sklepach dostępna jest gotowa pszenica, bez łusek. Zalewamy pszenicę wrzątkiem i odstawiamy na noc. Ziarna odcedzamy, zalewamy wodą i gotujemy przez ok. 3 godziny. Mak musimy sparzyć i zmielić dwa razy. Mieszamy go z pszenicą, olejkiem migdałowym, miodem i wcześniej pokrojonymi bakaliami. Kutię chłodzimy w lodówce i podajemy dopiero następnego dnia. Najlepiej smakuje dobrze schłodzona.
Kutia z kaszy pęczak
Składniki:
- 1/2 szklanki kaszy pęczak
- 300 ml mleka
- 6 łyżek miodu
- 1 łyżka masła
- 1/2 łyżeczki olejku migdałowego
- 2 łyżki dżemu pomarańczowego lub kandyzowanej skórki z pomarańczy
- 2 szklanki posiekanych bakalii (według uznania)
Przygotowanie:
W rondelku zagotowujemy 1 szklankę wody z odrobiną soli. Gotujemy kaszę przez ok. 10 minut. Po tym czasie odstawiamy rondelek, zawijamy w ręcznik i czekamy aż kasza się upraży. W naczyniu podgrzewamy mleko, dodajemy mak, bakalie, dżem, olejek, miód i masło. Masę makową mieszamy z uprażoną kaszą i chłodzimy kutię w lodówce. Możemy podać ją ozdobioną cząstkami mandarynek lub plastrami pomarańczy.
Świąteczna kutia
Składniki:
- 1 szklanka pszenicy
- 1 szklanka maku
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 3 łyżki likieru Amaretto lub olejek migdałowy
- 4 łyżki miodu
- 50 g rodzynek
- 50 g migdałów
- 1/2 szklanki słodkiej śmietanki
Przygotowanie:
Pszenicę zalewamy wrzątkiem na noc, po czym gotujemy ją w świeżej wodzie przez 3 godziny. Mak płuczemy i po sparzeniu mielimy trzykrotnie. Mak mieszamy z pszenicą, podgrzanym miodem i resztą składników. Gotową kutię chłodzimy w lodówce.
Katarzyna Antos