kwas-mlekowy-odpowiedz-na-intymne-problemy-kobiet

Czy wiesz skąd biorą się nawracające infekcje intymne u kobiet? Przyczyna może kryć się w zbyt małej ilości bakterii z rodzaju Lactobacillus.

Bakterie z rodzaju Lactobacillus to pałeczki kwasu mlekowego, występujące naturalnie między innymi w naszej pochwie. Dzięki ich obecności i aktywności utrudniony jest rozwój niepożądanych bakterii i grzybów. Ich głównym metabolitem jest kwas mlekowy, którego odpowiedni poziom tworzy naturalną barierę chroniącą przed infekcjami intymnymi.

Naturalny kwas mlekowy w pochwie

Liczba pałeczek kwasu mlekowego w pochwie jest zależna od wielu czynników. Najwięcej Lactobacillus znajduje się w pochwie tuż przed miesiączką, natomiast ich liczba spada po ustaniu krwawienia. Spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego obserwuje się też w trakcie ciąży, po menopauzie, przy stosowaniu antykoncepcji czy antybiotykoterapii. Taka sytuacja może prowadzić do zachwiania równowagi mikroflory pochwy umożliwić rozrost szkodliwych bakterii i grzybów – a w konsekwencji infekcje intymne.

Bakterie kwasu mlekowego jako probiotyki

Aby zapobiec zmniejszaniu się ilości pałeczek kwasu mlekowego w pochwie oraz dla odbudowy naturalnej flory pochwy warto przyjmować probiotyki, które zawierają specjalne szczepy Lactobacillus. Takim preparatem jest na przykład ProFemin Intima{nofollow}, który zawiera aż trzy specjalnie wyselekcjonowane szczepy kwasu mlekowego: Lactobacillus crispatus, Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus brevis. Szczepy te wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego.

Milena L.