leczenie-objawow-menopauzy-skutecznie-intymnie-bezbolesnie-laser-mona-lisa-touchtm

8 milionów Polek znajduje się w wieku okołomenopauzalnym, choć przekwitanie stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety, wielu osobom kojarzy się negatywnie. Wbrew obiegowej opinii klimakterium nie jest równoznaczne z końcem satysfakcjonującego życia seksualnego.

Choć w przypadku klimakterium nie mamy do czynienia z chorobą, szacuje się, że 75% kobiet w okresie okołomenopauzalnym boryka się z dokuczliwymi objawami przekwitania. Wśród najczęściej spotykanych symptomów wymienia się uderzenia gorąca, huśtawki nastrojów, nocne poty i atrofię pochwy. Do wystąpienia wyżej wspomnianych dolegliwości przyczynia się niedobór estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, które w istotny sposób regulują funkcjonowanie organizmu kobiety.

Atrofia pochwy – problem kobiet w okresie menopauzy

U kobiet dotkniętych atrofią pochwy obserwuje się stopniowe zmniejszanie się grubości nabłonka wyścielającego ściany pochwy, które w miarę upływu czasu prowadzi do jej zaniku. Przypadłość ta najczęściej dotyka panie w wieku okołomenopauzalnym, ale może pojawić się również u ich młodszych koleżanek borykających się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Wykazano, iż do wystąpienia atrofii pochwy przyczynia się niedobór estrogenów. W przypadku kobiet, u których stężenie tych hormonów utrzymuje się na prawidłowym poziomie, obserwuje się prawidłowy dopływ krwi do tkanek pochwy. W rezultacie jej ściany są elastyczne i wytwarzają dostateczną ilość substancji o działaniu nawilżającym. U kobiet w okresie menopauzy dochodzi do spadku stężenia estrogenów, co z kolei przekłada się na zmniejszenie liczby komórek błony śluzowej pochwy i obniżenie syntezy substancji odpowiadających za prawidłowe nawilżenie jej ścian. W następstwie opisanych zmian nabłonek staje się coraz cieńszy, a pochwa ulega skróceniu i zwężeniu. Jednocześnie wskutek niedoboru estrogenów powstają dogodne warunki do namnażania się szkodliwych bakterii.

Szacuje się, że nawet 50% kobiet w okresie okołomenopauzalnym zmaga się z atrofią pochwy. Przypadłość ta rzutuje negatywnie na ich życie seksualne. Wskutek zmian związanych z budową i funkcjonowaniem pochwy podczas zbliżeń pojawia się dyskomfort, który utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia współżycie. Kobietom, które cierpią na atrofię, z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna, która oferuje zabiegi przyczyniające się do znacznej poprawy jakości życia seksualnego. Wśród kobiet odwiedzających gabinety specjalistów dużą popularnością cieszy się laserowe obkurczanie pochwy Mona Lisa TouchTM.

Kliniki Ziemlewski, artykuł sponsorowany