lignany-w-profilaktyce-raka-piersi

Lignany, które znajdują się w siemieniu lnianym, posiadają dobroczynne właściwości. Najnowsze badania wskazują, iż wyżej wspomniane substancje posiadają właściwości antynowotworowe.

Lignany zaliczane są do fitoestrogenów, czyli substancji organicznych syntetyzowanych przez rośliny. Nie znajdziemy ich w mięsie, nabiale czy drożdżach piekarniczych. Lignany, pod względem strukturalnym, przypominają ligniny (drzewnik).

Lignany jako substancje biologicznie czynne

Przeprowadzone badania pozwalają zaliczyć lignany do substancji biologicznie czynnych. Wykazują one działanie przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne i przeciwwirusowe.

Aktywność antyproliferacyjna

Niektóre substancje, które należą do lignanów, posiadają aktywność antyproliferacyjną. W tej roli doskonale sprawdza się podofilotoksyna, która hamuje wytwarzanie wrzeciona kariokinetycznego. To ostatnie odgrywa istotną rolę przy podziale komórki. W przypadku chorób nowotworowych dochodzi do niekontrolowanego namnażania się komórek.

Lignany w profilaktyce raka piersi

Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wskazują, iż lignany, wyodrębnione z siemienia lnianego, redukują ryzyko raka piersi. Z powodu tej podstępnej choroby co roku umiera 4 tysiące Polek. Większość z nich zbyt późno wykonuje mammografię.

Irmina