menopauza-a-jakosc-zycia

Jakość życia to pojęcie trudne do zdefiniowania, ale większość z nas instynktownie czuje, co ono oznacza. Potrafimy też mniej więcej określić, czy ta jakość jest dobra czy zła, wysoka czy niska. Czy menopauza ma wpływ na naszą jakość życia?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, co może wchodzić w skład oceny jakości życia. Można ogólnie powiedzieć, że jest to poziom spełnienia, satysfakcji czy radości ze spełnienia pewnych wartości, które uważamy za ważne.

Naukowcy zgadzają się, że mówiąc o jakości życia ludzie na całym świecie odnoszą się do bardzo podobnych kryteriów oceny. Zastanawiają się nad tym czy czują się bezpieczni (finansowo i fizycznie), zdrowi, kochani, czy potrafią patrzeć bez lęku w przyszłość, czy czują się dobrze w swoim otoczeniu. Do tego dochodzą osobiste przekonania – kryteria, które my sami uznajemy za ważne, a niekoniecznie będą one takie dla innych.

Menopauza – czas zmian

Ustanie czynności jajników nie dzieje się w jeden dzień. Trwa dość długo i w tym czasie cały organizm kobiety musi przestawić się na zupełnie inny tryb funkcjonowania. Znika estrogen, hormon tak ważny w kobiecym życiu. Wraz z jego brakiem nadchodzi czas zmian.

Jeśli w naszym życiu dużo i nagle się zmienia, czujemy się przytłoczeni i zestresowani – nawet, jeśli są to zmiany na lepsze. Pojawiające się dolegliwości fizyczne sprawiają, że zachwiana zostaje nasza wiara w spokojne, bezpieczne, szczęśliwe życie.

Joanna Pastuszka-Roczek