menopauza-to-nie-choroba

Tak wiele wiemy już o menopauzie. Powstaje coraz więcej artykułów i książek – nie tylko medycznych – a świadomość społeczna rośnie z roku na rok. Wydaje się, że to temat coraz bardziej oswojony, skoro spektakl teatralny o klimakterium przyciąga rzesze widzów. Dlaczego więc wciąż wiele kobiet traktuje menopauzę jak nieuchronnie zbliżającą się chorobę?

Mitologia przekwitania

Wokół klimakterium narosło wiele wyobrażeń i mitów, podsycanych przez wyobraźnię kobiet zbliżających się do „magicznej granicy”. Wiele pań jest zagubionych i zwyczajnie nie potrafi się odnaleźć wśród schematów, jakie wytworzyły się wokół menopauzy. Utarło się przyjmować, że klimakterium to choroba, na którą zapada większość pań. To koniec młodości, czas nieustających zmagań ze zdrowiem i nieunikniony zanik życia intymnego. Nawet kobiety, które słyszały o możliwości leczenia menopauzy wciąż są zasypywane informacjami o „tych szkodliwych hormonach”. Nie pomaga tu także nastawienie wielu czasopism i portali, w których artykuły o klimakterium nadal publikuje się w rubrykach „kobiece choroby”. Menopauza staje się przekleństwem współczesnego świata, a jej wizja spędza sen z powiek tysiącom pań. Strach przed przekwitaniem jest niekiedy większy, niż realne problemy z nim związane. Uciekanie przed naturą nic nie zmieni, a wręcz w wielu przypadkach sprawę pogarsza. Depresja może wziąć się z lęku przed menopauzą i wcale nie musi mieć nic wspólnego z wahaniem poziomu hormonów!

Klimakterium – czy wiesz co oznacza?

Greckie słowo klimakterium oznacza w wolnym tłumaczeniu „najwyższy szczebel drabiny”. Można więc powiedzieć, że to etap, w którym kobieta staje się najbardziej wtajemniczona w misterium życia. Przekwitanie to naturalny stan zachodzący w naszym ciele. Towarzyszą mu objawy wypadowe (uderzenia gorąca, nadpotliwość, nietrzymanie moczu, suchość pochwy), które często są utożsamiane z chorobą. Choć wiele mówi się o leczeniu menopauzy, nie mamy tu do czynienia z jednostką chorobową, ale naturalnymi zmianami, które przechodzi każda kobieta około pięćdziesiątki.

Większość objawów wypadowych da się zwalczyć lub znacznie ograniczyć wieloma metodami, zarówno farmakologicznymi, jak i naturalnymi. Niestety, klimakterium także mogą towarzyszyć takie choroby, jak osteoporoza, choroby serca i układu krwionośnego czy nowotwory, dlatego tak ważne w tym czasie są regularne badania. Nic nie dzieje się bez przyczyny – na swoje zdrowie pracujemy całe życie i to, jak zadbamy o siebie w młodości, będzie procentowało w czasie przekwitania i później. W wielu wypadkach choroby, które pojawiają się w trakcie trwania menopauzy, to wynik zaniedbań i niewłaściwego stylu życia.

M. Witczak