Migrena to niezwykle tajemnicza przypadłość, pojawia się niespodziewanie i dezorganizuje nasze życie. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać pulsujący ból głowy. Jednym z nich jest stres.
Przed tobą ważny egzamin, od niego zależy, czy dostaniesz awans w firmie. Nic dziwnego, że bardzo przeżywasz test, choć od tygodni przygotowywałaś się do niego nocami. Chciałabyś wypaść jak najlepiej, w przeciwnym wypadku będziesz żałowała poświęconego czasu i pieniędzy, których nie zarobisz na wyższym stanowisku. Twoje rozważania potęgują stres, ten wprawdzie mobilizuje do działania i przyspiesza procesy myślowe, ale hormony odpowiedzialne za wytężoną pracę umysłu, mogą powodować ból głowy. Na szczęście migrenie można zapobiec. Jak? Poświęcając czas na naukę technik relaksacyjnych. Chcesz uniknąć bólu głowy? Zapanuj nad stresem!
Techniki relaksacyjne w profilaktyce migreny
Nie wszyscy potrafimy zachować zimną krew w trudnej sytuacji, ale każdy może się tego nauczyć. Jesteś nerwusem i nawet drobnostka potrafi wyprowadzić cię z równowagi? Znajomość technik relaksacyjnych wpłynie korzystnie na twoje życie. Na niekontrolowanych wybuchach złości cierpią nie tylko twoi współpracownicy, ale przede wszystkim ty sam. Z punktu widzenia ewolucji adrenalina ma na celu zmobilizować nas do walki, gdy na horyzoncie pojawi się niebezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, iż podwyższony poziom hormonu na dłuższą metę zaburza funkcjonowanie organizmu i sprzyja migrenie. Chcesz cieszyć się długim, spokojnym życiem? Okiełznaj negatywne emocje.
Czujesz, że za chwilę wybuchniesz? Masz do napisania sprawozdanie z ostatniego półrocza, a szef zasypuje cię dodatkowymi zadaniami, każde z nich jest równie ważne. Nie wiesz, w co włożyć ręce, w głowie pojawia się mętlik, a krew szybciej pulsuje. Zwolnij! Jeśli nie zapanujesz nad stresem, za chwilę dopadnie cię migrena, a wtedy na pewno nie przedstawisz raportu zarządowi. Myślisz – łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić? Nic bardziej mylnego, na początek wstąp do łazienki i umieść nadgarstki pod strumieniem zimnej wody. To z pewnością ostudzi twój temperament. Możesz też przemyć twarz chłodną wodą. Po obniżeniu temperatury ciała odzyskasz kontrolę nad swoimi emocjami i powstrzymasz się przed ostrymi komentarzami w kierunku szefa. Emocje opadły? Teraz możesz wrócić do biura i zająć się pracą.
Ulubiona muzyka – recepta na dobry humor
Od 8 godzin wprowadzasz poprawki do projektu, z każdą minutą stajesz się bardziej nerwowa i rozdrażniona. Nie możesz przerwać pracy? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś stworzyła sobie dogodne warunki. Włącz ulubioną muzykę, niekoniecznie musisz słuchać Vivaldiego czy Bacha. Wprawdzie utwory klasyczne działają kojąco i relaksująco, ale najlepiej pracuje się przy dźwiękach, które sprawiają nam przyjemność. Nucąc pod nosem refren ulubionej piosenki, zapominasz o stresie i tym samym pracujesz wydajniej. Pamiętaj, by podczas wprowadzania poprawek do projektu robić sobie krótkie przerwy. Wstań, rozciągnij się, spójrz za okno i zjedz coś. Na biurku warto postawić dzbanek z wodą, regularnie uzupełniaj płyny. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż odwodnienie organizmu często prowadzi do migreny.
Irmina