Każda z nas niewątpliwie chciałaby mieć idealną figurę i płaski brzuszek. Już takie próżne z nas istoty. Ale zgrabny brzuch to nie tylko atut estetyczny. Silne mięśnie brzucha pozwolą nam takze uniknąć bólu dolnego odcinka kręgosłupa.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń wzmacniających, pamiętaj o rozgrzewce.
1. Tradycyjne brzuszki
Leżymy tyłem, kolana lekko ugięte, dłonie splecione na karku, łokcie szeroko. Brzuszki polegają na podnoszeniu tułowia z leżenia do siadu prostego. Za kilka-kilkanaście dni, gdy nasze mięśnie się wzmocnią, możemy spróbować wersji z wyprostowanymi nogami.
- brzuszki na mięsień prosty
Podnosimy się tak, aby tułów z podłogą tworzył kąt prosty. Nie dotykamy głową kolan, aby nie zaokrąglać pleców. - brzuszki mięśnie skośne brzucha
Podnosimy się kierując prawy łokieć za lewe kolano, a potem na odwrót.
Pamiętajmy o prawidłowym oddechu: wdech w trakcie rozluźniania mięśnia, wydech w trakcie jego pracy.
2. Spięcia, czyli nowoczesne brzuszki
Leżymy tyłem, kolana lekko ugięte, dłonie splecione na karku, łokcie szeroko. Spięcia polegają na podnoszeniu tułowia ku górze, ale do wysokości 30-40 stopni, kiedy czujemy napięcie w mięśniach. Uwaga! Nie ciągniemy łokciami i brodą do przodu! Czerpiemy siłę z naszych mięśni brzucha. Ruch wykonujemy powoli, wracamy w takim samym tempie. Uwaga! Nie odkładamy całkowicie głowy i barków na podłogę. Staramy się, aby mięśnie brzucha były cały czas napięte.
Pamiętamy o prawidłowym oddechu: wdech w trakcie rozluźniania mięśnia, wydech w trakcie jego pracy.
3. Klasyczne nożyce
Nożyce polecamy paniom, które nie ma ją problemów z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Ćwiczenie nie jest wskazane przy pogłębionej lordozie lędźwiowej.
Nozyce wykonujemy leżąc na plecach z rękami ułożonymi swobodnie obok ciała. Nogi uniesione są 10-15cm nad ziemią, stopy obciągnięte (point). Wykonujemy dwa warianty ruchu:
- Nożyce pionowe
Są niewątpliwie najłatwiejsze. Wymachujemy obiema nogami równocześnie, na zmianę w górę i w dół. Uwaga! Nie dotykamy stopami ziemi. - Nożyce poziome
Wymachujemy obiema nogami równocześnie, w prawo i w lewo, tak, żeby nogi krzyżowały się w kostkach. Przy mijaniu: jedna noga znajduje się na górze, druga na dole.
Zapraszamy do ćwiczeń!
Anna J