nadcisnienie-przy-htz

Hormonalna terapia zastępcza, w jej obecnym kształcie, nie generuje już tak wielu niepożądanych działań jak dawniej, gdy w użyciu były preparaty zawierające niemal wyłącznie wysokie stężenie estrogenów.

Choć decydując się na terapię trzeba wziąć pod uwagę wszelkie przeciwwskazania oraz skutki uboczne, to wpływ przyjmowania hormonów na organizm w dużej mierze zależy od czynników indywidualnych.

Im wyższy wiek pacjentki, tym większe ryzyko powikłań (po 60 roku życia znacząco wzrasta zagrożenie udarem czy chorobami serca wywołanymi przez zatory i zakrzepy). Tego jak HTZ wpłynie na ciśnienie krwi również nie da się jednoznacznie przewidzieć. Może dość zarówno do podwyższenia, jak i obniżenia.

Zazwyczaj jednak, preparaty w ich współczesnej formie, nie wywołują znaczących zmian w wysokości ciśnienia.

Mimo to, osoby z nadciśnieniem powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu terapii hormonalnej. Choć nie ma, jak się do niedawna sądziło, przeciwwskazań dla HTZ przy nadciśnieniu tętniczym, to jednak leczenie musi przebiegać pod „specjalnym nadzorem”.

Istotne są zarówno sposób podania preparatu (preferuje się formę przezskórną), jak i dawka oraz rodzaj zastosowanych estrogenów (bowiem estrogeny pochodzenia naturalnego mogą przyczyniać się do nieznacznego obniżania ciśnienia). Pacjentki z nadciśnieniem mogą oprócz tego stosować leki hipotensyjne. Ważnym jest, aby oprócz badań profilaktycznych, regularnie wykonywać pomiar ciśnienia.

Redakcja