reiki-czyli-wlasnie-dzis-nie-zlosc-sie

Reiki to coraz popularniejsza japońska metoda relaksacyjna, mająca na celu przywrócić harmonię ciału i duszy. Sztuka ta oparta jest na samoświadomości dotyczącej przepływu życiowych energii nie tylko w świecie dookoła, ale również w nas samych.

Spoglądając na etymologię tej japońskiej nazwy, dowiadujemy się, że znak „rei” oznacza ducha lub duszę, natomiast znak „ki” jest słowem – studnią pełną głębszych sensów. Może oznaczać m.in. ducha, umysł, nastrój lub po prostu energię.

Reiki to wszechobecna boska wibracja życia, która jest w każdym z nas i wszędzie wokół. Energia ta nie jest ani pozytywna, ani negatywna, lecz jest niezbędna, by istniało życie. Co więcej, jeśli wie się, jak właściwie mocą zawartą w nas samych gospodarować i w jaki sposób ją kierować, można nie tylko pokierować swoim życiem szczęśliwie, ale także uleczyć swoje ciało i duszę.

Terapia Reiki polega na tym, że osoba świadomie czerpiąca energię życiową czy to z otoczenia, czy od mistrza, który potrafi takimi przekazami kierować – sama podświadomie decyduje, ile jej potrzebuje. Jest to energia uniwersalna wszechświata, dlatego sama dopasowuje się do potrzeb danej osoby.

Według wschodnich mistrzów większość trapiących człowieka dolegliwości oraz jego niepowodzeń wynika z ograniczeń, jakie sami nakładamy na swój przepływ energii. Reiki ma usuwać wewnętrzne zaburzenia, oddziałując na dwóch polach:

  • przez pobudzanie organizmu do samoleczenia
  • przez niwelowanie blokad energetycznych

Ciężko sprawdzić prawdziwość tej metody. Sceptycy postrzegają Reiki tak samo jak placebo, którego efekty działania oparte są wyłącznie na autosugestii. Kościół katolicki wręcz wyraził krytykę i odmówił słuszności japońskiemu sposobowi osiągnięcia wewnętrznej harmonii, tłumacząc swoje stanowisko tym, iż metoda ta opiera się na niezgodnej z podstawami chrześcijaństwa wierze w inną konstrukcję uniwersum.

Nie trzeba jednak stać się czynnym praktykiem, by móc Reiki ocenić samodzielnie oraz wyciągnąć z teorii terapii pozytywne wartości. Mi, bez względu na to czy metoda jest skuteczna, czy też nie, przypadło do gustu pięć zasad życia wielkiej mistrzyni Reiki – Hawayo Takata:

  • Właśnie dziś nie złość się
  • Właśnie dziś nie martw się
  • Bądź miły dla swoich sąsiadów
  • Uczciwie zarabiaj na swoje utrzymanie
  • Bądź wdzięczny za dobro, które Cię spotyka

A. Złotkowska